Počet účastníků se organizátoři vždy dozvědí až před samotným začátkem klání. Rekordní účast byla prozatím zaznamenána v letech 2010, 2013 a 2014, kdy to se tohoto zápolení zúčastnilo 32 hráčů. Do 44. ročníku se přihlásilo 28 stolních tenistů, stejně jako v předchozích dvou letech, i když šestice hráčů byla oproti minulému ročníku jiná. Nechyběla tradičně početná enkláva z Větřní. Stejně jako před rokem do Rožmitálu přijelo i trio hráčů až z Horní Plané s nejvyššími ambicemi.

Až na místě je určen systém, jakým se bude hrát. Hráči byli rozlosováni do čtyř sedmičlenných skupin.
První čtyři hráči předchozího ročníku byli nasazeni, ostatní si vylosovali skupinu sami. Hrálo se ve skupině každý s každým na dva sety, zápas tedy mohl skončit i remízou. Z každé skupiny pak postoupili nejlepší čtyři do osmifinále. V roli obhájce se představil hornoplánský Luboš Fessl. Nechyběli však další hráči, kteří již v minulosti dokázali turnaj vyhrát, jako například Lašák, Zlatinský či Lattner.

ZÁKLADNÍ SKUPINY

Skupina A – pořadí: 1. L. Fessl 12 vyhraných setů, 2. P. Kudera 7, 3. M. Beluský, 4. F. Říha oba 6, 5. M. Tříska 5, 6. R. Svoboda 4, 7. L. Matuš 2.

Skupina B – pořadí: 1. F. Lašák 11, 2. P. Lattner, 3. J. Krenauer oba 7, 4. V. Beránek, 5. H. Šmalinská, 6. J. Gondek všichni 5, 7. B. Malický 2.

Skupina C – pořadí: 1. F. Zlatinský 8, 2. F. Říha ml., 3. P. Sláma, 4. J. Vrchota všichni 7, 5. P. Janura, 6. B. Svoboda oba 5, 7. T. Tříska 3.

Skupina D – pořadí: 1. M. Bartko 12, 2. M. Kukolíková 9, 3. J. Laně, 4. A. Goretki oba 6, 5. R. Weinhard 5, 6. L. Beránek 4, 7. O. Říha 0.

OSMIFINÁLE

Od osmifinálových soubojů se hrálo již na tři vítězné sety a k vidění byly i velice dramatické a napínavé duely.

Fessl – Vrchota 3:0 (6, 1, 8). Obhájce prvenství se utkal s naposledy třetím Vrchotou, který ve skupině obsadil až čtvrté místo. Favorit neponechal nic náhodě, prakticky po celý zápas dominoval a bez problémů postoupil do čtvrtfinále.

Lattner – Laně 3:0 (4, 6, 10). Tento duel měl jednoznačného favorita v podobě zkušeného rožmitálského Lattnera. Ten také velice rychle vedl o dva sety. Ve třetí sadě sice soupeř vzdoroval, v koncovce však přece jen štěstěna přála favoritovi.

Kukolíková – Krenauer 3:0 (3, 6, 6). V souboji generací zkušená krumlovská hráčka k překvapení nesvolila a v pohodově si pohlídala postup mezi nejlepší osmičku.

Zlatinský – F. Říha 1:3 (-10, -7, 10, -5). Překvapení se zrodilo ve čtvrtém osmifinále, ve kterém na sebe narazili vítěz skupiny a ze čtvrtého místa postupující. Dramatický první set v koncovce získal Říha, který následně ovládl i druhou sadu. Zkušený Zlatinský se však nevzdával a podařilo se mu snížit, když třetí set pro sebe rozhodl rovněž nejtěsnějším poměrem. V dalším setu však dominoval František Říha, jenž se mohl radovat z postupu do čtvrtfinále.

Bartko – V. Beránek 3:0 (6, 3, 8). Naopak jednoznačnější bylo toto osmifinálové klání. Už první set leccos naznačil, když Bartko protivníka předčil poměrem 11:6. Druhá sada byla poté ještě jednoznačnější. Ve třetí sice Beránek bojoval, přesto na vítěze jedné ze základních skupin nestačil.

F. Říha ml. – Beluský 1:3 (-8, 14, -8, -9). Z dalšího osmifinále vyšel po vyrovnané bitvě jako vítěz zkušenější Beluský.

Kudera – Sláma 2:3 (-9, 9, 9, -4, -6). Zde se favorit odhadoval dopředu jen velice těžko – a k vidění také bylo drama se vším všudy. Sláma se ujal vedení, když vyhrál první set 11:9, další dva však stejným těsným výsledkem pro sebe získal Kudera – a měl nakročeno k postupu. Zkušenější Sláma se však vzepřel osudu a poměrně jasnými výhrami ve čtvrté a páté sadě si zajistil postup.

Lašák – Goretki 3:0 (6, 8, 9). Poslední osmifinálový duel pro změnu měl jednoznačného favorita. Rožmitálský František Lašák hrál také po celý zápas prim, i když Alexei Goretki bojoval velice srdnatě a byl velice nepříjemným soupeřem.

ČTVRTFINÁLE

Fessl – P. Lattner 3:1 (6, -6, 6, 5). V prvním čtvrtfinále na sebe narazili dva zkušení borci – loňský vítěz a rožmitálský Lattner. První sadu pro sebe rozhodl obhájce celkového triumfu a ujal se vedení. V druhé však Lattner oplácel stejnou mincí a po shodném výsledku vyrovnal na 1:1. Stejným poměrem jako předchozí dvě sady skončila i ta třetí a po ní měl znovu blíže k postupu Fessl. Poté už další zdramatizování hornoplánský hráč nedovolil a byl mezi nejlepší čtyřkou.

Kukolíková – F. Říha 3:0 (7, 8, 8). Ve druhém čtvrtfinále se Říha po vyřazení Zlatinského chtěl postarat o další překvapení. Tentokrát však na soupeře (v tomto případě soupeřku) správný recept nenašel. V koncovkách všech setů tahal za kratší konec a do semifinále postoupila Marie Kukolíková.

Bartko – Beluský 3:2 (-8, 7, -8, 4, 5). Nervy drásající bitvu o postup přineslo třetí čtvrtfinále. Beluský se proti favorizovanému Bartkovi ujal vedení, ale soupeř záhy kontroval a srovnal na 1:1. Třetí sadu pro sebe rozhodl znovu Beluský a byl na nejlepší cestě do semifinále. Jenomže Bartko nic nezabalil, čtvrtou sadu ovládl jasně 11:4 a srovnal na 2:2. I v rozhodujícím pátém setu byl Bartko lepší a po pětisetové bitvě postoupil do semifinále.

Lašák – Sláma 3:0 (6, ž, 4). V posledním čtvrtfinále byl favoritem domácí mladík, který také papírové předpoklady naplnil. Zvítězil jednoznačně 3:0 na sety, když všechny sady ovládl bez větších komplikací.

SEMIFINÁLE

Složení semifinalistů bylo ze tří čtvrtin shodné s minulým ročníkem, pouze Jiřího Vrchotu nahradila Marie Kukolíková.

Fessl – Kukolíková 3:0 (3, 5, 4). Obhájce nedal soupeřce v prvním setu žádnou šanci a přesvědčivě zvítězil o osm míčů – a tato sada určila ráz celému utkání. Fessl diktoval tempo hry, i další dva sety jasně ovládl v krátkém čase a zajistil si hladký postup do finálového mače.

Bartko – Lašák 3:2 (-14, 3, -8, 3, 10). Druhé semifinále bylo úplně o něčem jiném a zkušený Bartko svedl s ambiciózním mladíkem Lašákem pětisetovou bitvu. V první sadě Bartko vedl již 9:6, nakonec však set pro sebe získal jeho protivník. Pak ale mladík úplně vypadl z role a Bartko jej doslova smetl 11:3 – a bylo vyrovnáno. Lašák se poté znovu zkušenějšímu soupeři vzepřel a třetí sadu rozhodl pro sebe o tři míče. Jenomže přišel na řadu sudý set a v něm se znovu dostavila dominance Bartka. Musel tedy rozhodnout pátý set, v němž se hráči přetahovali o každý míček. Za stavu 10:9 měl Lašák mečbol, ten však neproměnil a Bartko třemi získanými míčky v řadě rozhodl semifinále pro sebe.

ZÁPASY O MEDAILE

0 3. místo: Lašák – Kukolíková 3:1 (8, 9, -5, 7). Duel zklamaných poražených semifinalistů byl velice vyrovnaný a rozhodovaly maličkosti v koncovkách setů. První dvě sady pro sebe v těsném poměru získal Lašák. Zkušená Kukolíková zabojovala v třetí sadě, kterou celkem jednoznačně vyhrála. Lašák však drama nedovolil, čtvrtou sadu pro sebe získal v poměru 11:7 a mohl se radovat z konečného bronzového stupínku.

Finále: Fessl – Bartko 3:1 (-11, 5, 10, 10). Bitva o zlato byla soubojem dvou hornoplánských stolních tenistů a dlouholetých kamarádů. Obhájce triumfu byl favoritem, a to především díky hladkému průjezdu vyřazovacích bojů. Bartko naproti tomu do finále prošel přes dva pětisetové mače. Úvodní sada byla dramatická, ale v koncovce měl více štěstí na své pálce Bartko a po výhře 13:11 se ujal vedení.

Fessl se však nehodlal vzdát, druhý set jasně vyhrál a vyrovnal na 1:1. Další průběh byl znovu dramatický, kdy se bojovalo o každý míček a rozhodovaly doslova detaily. Po těsné výhře 12:10 Fessl otočil poměr setů ve svůj prospěch na 2:1. Obdobný průběh se stejným koncem pak měla i čtvrtá sada.

V koncovce měl pevnější nervy a přesnější ruku Luboš Fessl, který znovu vyhrál 12:10, celkově 3:1 na sety – a mohl se radovat z vydařené obhajoby celkového prvenství na rožmitálském svátečním turnaji.

Libor Granec