Dnes se vracíme k úternímu slavnostnímu setkání nejlepších sportovců českokrumlovského regionu, na kterém se vedle ocenění desítky nejúspěšnějších tradičně vyhlašovaly i další dílčí kategorie.

A slovy z titulku, která při moderování galavečera použil předseda pořádajícího Českokrumlovského a sportovního sdružení Jan Vobr, se dostáváme k těm, kterých si opravdu nejvíce vážíme, a to v pozitivním slova smyslu dobrým duším okresního sportu oceněným v kategoriích Organizátor a trenér či Zasloužilý tělovýchovný pracovník, povětšinou jubilantům, kteří v letošním roce oslavili kulaté narozeniny.

Posedmé v historii tohoto setkání byl odměněn i mimořádný sportovní výkon v kategorii sportu mentálně postižených sportovců, letos ovšem poprvé ruku v ruce s oceněním pedagogického vedení pracujícího s těmito sportovci.

Letos došlo zároveň i k jedné premiéře, když byli vyhlášeni držitelé Ceny za zásluhy o podporu a rozvoj sportu v dané lokalitě, kterou si převzali zástupci dvou obecních a jednoho městského úřadu.

Organizátor a trenér

Václav BLAŽEK (basketbal, Spartak Kaplice). Civilním povoláním učitel tělesné výchovy na ZŠ Fantova Kaplice a především vášnivý basketbalista a volejbalista. Na ZŠ dává svým žákům základy v atletice a míčových hrách, ve Spartaku v současnosti vede kaplické basketbalisty v oblastním přeboru.

Věra BROŽOVÁ (ASPV, Sokol Č. Krumlov). Dlouholetá cvičitelka v TJ Sokol Č. Krumlov a zároveň trenérka volejbalové mládeže ve sportovním středisku VSK Č. Krumlov při ZŠ Za Nádražím.

Jiří NĚMEC (fotbal, Sokol Kájov). Odchovanec českokrumlovského Slavoje, dlouholetý druholigový a později divizní hráč FK Slavoj. V současné době i v padesáti letech stále aktivní hráč a kapitán trojnásobného okresního přeborníka z Kájova, který i letos po podzimu okupuje první příčku tabulky.

Jan PEŠEL (stolní tenis, TJ Hraničář Malonty). Prvního ledna příštího roku oslaví šedesátiny. Do Malont nastoupil jako vedoucího obchodu SD Jednota v roce 1978, tedy před 35 lety. V krátké době se zapojil jako hráč stolního tenisu v oddílu TJ Hraničář, nedlouho na to převzal na sebe vedení tohoto oddílu a tuto funkci vykonává až do současné doby. Stále je aktivním hráčem úspěšného oddílu v okresním přeboru. V 80. letech byl též spoluzakladatelem oddílu tenisu v Malontech. Do dnešních dnů je stále aktivním hráčem rekreačního tenisu a nohejbalu.

Petr PROKEŠ (lední hokej, HC Slavoj Č. Krumlov). S hokejem začínal jako hráč v mládežnických družstvech Slavoje a dotáhl to až do družstev dospělých. Po skončení aktivní hráčské kariéry se zapojil do trenérské a funkcionářské činnosti v klubu, a to nejdříve jako trenér mládeže, později jako funkcionář výboru klubu HC Slavoj.

Martin ŠPÁT (fotbal, FK Slavoj Č. Krumlov). Odchovanec českokrumlovského fotbalu. Po skončení hráčské kariéry působí jako asistent trenéra a vedoucí družstev ve sportovních třídách při ZŠ T.G. Masaryka. Je i dlouholetý trenér výběrů Okresního fotbalového svazu. Šestým rokem pracuje ve výboru FK Slavoj a je hlavním pořadatelem domácích divizních zápasů zelenobílých slavojáků.

Zasloužilý pracovník

Jiří FRENDL (badminton, SKB Č. Krumlov). Nejprve hráč, později funkcionář a trenér, který dokázal pobláznit celý okres a potažmo i Jihočeský kraj do krásné a dynamické hry – badmintonu. Po několikaleté odmlce se vrátil k trénování mládeže v českokrumlovském SKB a tato spolupráce jde k duhu jemu i celému badmintonovému klubu.

Karel MÁCHA (stolní tenis, Spartak Kaplice). Letos v dubnu oslavil šedesáté narozeniny. Výrazná osobnost stolního tenisu na českokrumlovském okrese. Koncem 80. let převzal po svém otci funkci předsedy okresního svazu stolního tenisu, kterou vykonával až do roku 2004. Přes dvacet let je tajemníkem TJ Spartak Kaplice a několik desítek let úspěšným trenérem mládeže a organizačním pracovníkem v oddíle stolního tenisu Spartaku Kaplice. V neposlední řadě je stále aktivním hráčem.

František ONDŘICH (volejbal, Sokol Brloh). Dlouholetý předseda TJ Sokol Brloh a zároveň trenér mužů, dorostenců i volejbalových žáků v obci. S družstvem Brloha startoval řadu let v krajských soutěžích, avšak nejcennějšího výsledku dosáhli jeho svěřenci na turnaji v Dřevěnici, kde vyhráli soutěž vesnických družstev. Jeho nejznámějším odchovancem byl Jindřich Vacko, který to dotáhl až do dorostenecké reprezentace Československa. V letošním roce oslavil významné životní jubileum – 80. narozeniny.

Vilém MIGL (hokej, HC Slavoj Č. Krumlov). V mládí všestranný sportovec, který zvládal řadu sportů na velmi slušné krajské úrovni. Největší úspěchy však slavil se dvěma kolektivními sporty, a to ledním hokejem a volejbalem. Po skončení aktivní hráčské kariéry přešel plynule na dráhu trenérskou a funkcionářskou. Nejprve začal trénovat mládež a později se z něho stal trenér mužů HC Slavoj. Na lavičce prvního týmu medvědů si úspěšně vede i v této sezoně krajské ligy.

Zvláštní kategorie a výkon

Za činnost a práci s mentálně a tělesně postiženými sportovci byli letos odměněni trenéři Zuzana Danielisová, Radka Máčová a Ivan Hájek, kteří vedou družstva oddílu 1. BCW tvořená žáky ZŠ Kaplická Č. Krumlov.

Letošní výsledky – plavání: MČR MPS (trenéři Danielisová, Máčová) – 1x 1. místo (David Kozler), 4x 2. místo (Anita Horváthová 3, Žigo 1), 3x 3. místo (Záviský, Kouba, 4x 50 m VZ – Kouba, Záviský, Kozler, Horváthová), atletika: MČR MPS (trenéři Máčová, Hájek) – družstvo Jihočeského kraje celkové 1. místo (dívky 2. místo, hoši 2. místo), žáci ZŠ Kaplická: Fošumová – 6. celkově, 2. místo dálka, 5. místo 800 m, fotbal: MČR MPS (trenér Hájek) – 3. místo, florbal: MČR MPS (trenér Hájek) – 7. místo.

Cena za zásluhy o rozvoj

Vůbec poprvé udělovanou Cenu za zásluhy o podporu a rozvoj sportu v dané lokalitě letos obdrželi zástupci tří obcí a měst z regionu:

1. OÚ Soběnov: Obecní úřad v Soběnově se velkou měrou dlouhá léta velmi aktivně podílí na sportovní činnosti v obci. Ta je vlastníkem všech sportovních zařízení, která ke své činnosti využívá jako dlouhodobý bezplatný nájemce TJ Sokol Soběnov. Nejen, že všechna sportovní zařízení jsou v bezplatném dlouhodobém pronájmu pro TJ Sokol, ale každoročně poskytovanými finančními dotacemi obec plně hradí nároky na spotřebu veškerých energií. Bez této podpory by sportovní činnost v obci byla minimální, tak jako v některých sousedních obcích. Obecní úřad Soběnov v letošním roce vynaložil i vysoké prostředky na úpravu přírodního koupaliště, které se nachází v místním sportovním areálu, a tak přispěl k rozšíření nabídky sportovního vyžití místních občanů.

2. OÚ Malonty: Po volbách v roce 1998 došlo k zásadním změnám ve vedení obce. Zastupitelstvo v čele s novým starostou Vladimírem Malým změnilo náhled na sportovní vyžití občanů a financování sportovních aktivit. Hlavní zaměření začalo být směrováno na podporu nejmladší generace – školní mládeže. Malontské zastupitelstvo pochopilo, že pokud vytvoří v obci dobré podmínky a mládež bude vedena ke sportu, bude mít v rámci prevence proti patologickým jevům dobrý návod, jak aktivně využívat volný čas. Akce za posledních 10 let: společný grant s TJ na hřiště za ZŠ, společná velká akce při rekonstrukci hrací plochy a výstavba tréninkového fotbalového hřiště cca za 2 miliony Kč (obec 1,3 + TJ 0,7). OÚ Malonty zajišťuje financování provozu celé TJ, dále pak velkou údržbu a rekonstrukci sportovního zařízení a průběžně i běžnou údržbu. Za poslední dva roky obec dotovala sportovní činnost cca 400 tisíci Kč ročně. Tím to však nekončí, neboť OÚ podporuje i další menší sportovní akce v obci i přilehlých osadách. Za toto záslužné počínání malontští občané a hlavně pak sportovci děkují OÚ za vybudování sportovišť a podporu sportovních aktivit v obci Malonty i přilehlých osadách.

3. MěÚ Č. Krumlov: Městskému úřadu Č. Krumlov patří poděkování za podporu a navázání úzké spolupráce s HC Slavoj Č. Krumlov při řešení rekonstrukce zimního stadiónu. Jedná se především o výstavbu nové rolbárny a dalšího technického zázemí a o přípravu výstavby šaten a sociálního zařízení pro hokejový klub i veřejnost. Největší poděkování však patří MÚ Č. Krumlov za příkladnou organizační, materiální i finanční pomoc při likvidaci škod po povodních v červnu 2013.

Karel vosika, Jan Vobr