Nezvykle nízký počet 49 vozů s účastí jediné zahraniční posádky se objevil na startu 45. Mogul Rallye Šumava Klatovy, druhého závodu Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rallye 2009.

Nepoměrně větší zájem fanoušků byl proto soustředěn na účastníky souběžně konané 19. Historic Vltava Rallye Klatovy. Na trať prvního letošního závodu MČR v rallye „historiků“ a současně třetího podniku Mistrovství Evropy se vydalo 63 posádek ze 16 zemí. Cílovou rampu Šumavy přejelo jen 29 vozů, Vltavu dokončilo 42 aut.

Absolutní prvenství

Výrazného úspěchu dosáhli při Historic Vltava Rallye Miroslav Janota a Pavel Stráský. Po šestnáctém místě celkového pořadí, jež získali koncem března při evropské premiéře v italském San Remu, na domácí půdě dovedli Opel Kadett GTE do cíle tentokrát na prvním místě absolutního pořadí, když za sebou nechali plejádu zahraničních posádek zvučných jmen.

Na dvanácti měřených testech nedojeli Janota se Stráským ani jednou hůř než na čtvrtém místě – tři vložky vyhráli, pětkrát skončili druzí, jednou třetí a třikrát čtvrtí. Když se jim podařilo odrazit počáteční útok nejobávanějších soupeřů Itala Brazzoliho (Porsche 911) a Nora Jensena (Porsche Carrera), vyhráli první etapu s náskokem 36,8 vteřiny před Rakušanem Harrachem (Mitsubishi Lancer 2000) a 42,2 vteřiny před Finem Ruohorinnem (Opel Kadett GTE).

Představa týmu o celkovém prvenství získávala konkrétní podobu s přibývajícími kilometry druhé etapy. Osm zbývajících vložek a porci 92 měřených kilometrů Janota se Stráským odjeli v plném nasazení a svůj náskok před soupeři ještě navýšili. Druhého Ruohorinneho v cíli nechali za sebou o 1:17,2 minuty a třetího Němce Hainbacha (Opel Ascona) o 2:04,4 minuty.

Stříbro i zklamání

Vlastimil Hodaň s Františkem Poláčkem (Škoda Felicia Kit Car) vyrazili na Šumavu s reálnou šancí na třetí místo ve třídě A5 a s vědomím, že na Škody Fabia rychlých Bernatíka i Šaška jejich stařičká felicie zkrátka nemá.

Stejný obraz nabízela i situace na trati – mezi sedmi auty se Hodaň s Poláčkem drželi od první až do dvanácté erzety na průběžné třetí příčce za oběma fabiemi a s velkým náskokem před zbývajícími soupeři si jeli pro bronz. V RZ 13 však Šaška vyřadila technická závada a Hodaň s Poláčkem si přijeli do cíle pro stříbro se ztrátou 4:57,5 minuty na vítězného Bernatíka.

Jiří Sojka se Zbyňkem Pilsem (Suzuki Ignis Sport) podobně jako na Valašské rally nespatřili cíl ani v Klatovech. Po odstoupení dvou vedoucích jezdců třídy N2 Kramla a Řeřichy přenocovali Sojka s Pilsem na slibném druhém místě, ale už na první sobotní vložce je ze závodu vyřadila prasklá poloosa.

Jaroslav Kacerovský