O druhém červnovém víkendu pořádal SK Badminton Č. Krumlov tradiční mezinárodní turnaj smíšených družstev žáků v badmintonu – Zentiva Cup 2009.

Letos se konal již 24. ročník tohoto prestižního klání. Kromě generálního partnera turnaje významnou měrou pomohlo při jeho pořádání také město Český Krumlov. SKB tímto děkuje všem dalším turnajovým i klubovým sponzorům a mediálním partnerům.

Letos se v Českém Krumlově sešlo pestré startovní pole. Pro českokrumlovský badminton bylo velkou ctí na turnaji, který se stal již nedílnou součástí kalendáře, přivítat týmy z takových zemí jako Dánsko (evropská badmintonová velmoc číslo jedna poprvé startovala v Krumlově), Nizozemí či Německo, které jsou v Evropě i ve světě špičkou tohoto sportu.

Domácí stopa

Mezi dvanácti týmy z devíti zemí nechyběla ani dvě domácí družstva. Mladší žáci (Petr Janota, Jiří Novotný, Dario Siviglia, Dominik Kolouch, Nela Kavalírová a Hana Švédová) pod vedením Stanislava Kohoutka obsadili pěkné 11. místo, když po šestém místě v základní skupině A v zápase o umístění zdolali družstvo z rakouského Pressbaumu.

„Turnaj byl pro naše mladší hráče, kteří ještě patří do kategorie třináctiletých, velkou zkušeností. Mladší družstvo nastupovalo proti starším a zkušenějším soupeřům, ale v žádném případě se neztratilo a hráči bojovali ze všech sil. Celé družstvo se poté, co muselo „kousat tvrdý chléb“ v základní skupině, pak v nejlepším světle předvedlo v utkání o pořadí. Tam každý z družstva vybojoval alespoň bod a podobně mladé rakouské družstvo jasně zdolali,“ chválil první muž SKB Radek Votava.

Starší domácí výběr pod vedením trenéra Votavy, jenž hrál ve složení Ondřej Kotyza, Jaromír Janáček, Michal Jůzko, Lucie Černá a Sabina Milová, skončil celkově na výborném 6. místě. Domácí áčko v základní skupině B sehrálo několik kvalitních utkání, ale na vítěze béčka z polských Glubczyc a na dánské družstvo z Roskilde nedokázalo najít recept. Zbývající soupeře už domácí porazili hladce 5:0 a obsadili 3. místo ve skupině. V utkání o pořadí pak prohráli o pouhé dva míče se soupeři z Plzně.

„Celá skupina starších žáků zaznamenala v posledním roce velký výkonnostní vzestup a je víc než jisté, že pokud všem vydrží tréninková píle a nasazení, mohou ve vyšších věkových kategoriích pomýšlet na ještě mnohem lepší výsledky,“ hodnotil kouč.

Slova od kormidla

Radek Votava, předseda a hlavní trenér SKB, přidal i celkové hodnocení turnaje: „Letos byla opravdu mimořádná účast. Na prvních čtyřech místech skončila družstva ze zemí, které pravidelně získávají medaile na evropských šampionátech. Pro nás pořadatele to byla opět zkouška, zda obstojíme před velikány našeho sportu. Já myslím, že se nám to povedlo na výbornou. Všem pomocníkům, kterých bylo přes dvacet, bych moc rád poděkoval za práci. I s výkony našeho mládí jsem velice spokojený. Pro mladší to byla skvělá možnost hrát s mnoha hráči z jiných klubů a zemí. Jejich přístup a výkony moc oceňuji. Starší žáci jsou přece jenom výkonnostně dál, a tak se očekávala konfrontace s družstvy z Dánska a Polska. Odehráli velice dobré zápasy a já bych řekl s velkým posunem vpřed. Ale na ty nejlepší to nestačilo. Vítězně ve dvouhrách obstála Černá, která ve dvouhře porazila soupeřky z Polska i Dánska. V zápase proti Plzni hrálo družstvo oslabené, a tak ho prohra 2:3 odsunula na šesté místo. Závěrem bych chtěl poděkovat všem sponzorům za pomoc s badmintonem v našem klubu a za pomoc s uspořádáním celého velkolepého turnaje.“

Klání pod lupou

Pohár pro vítěze 24. ročníku Zentiva Cupu si nakonec odvezl skvěle hrající výběr z nizozemského Amersfoortu. Na druhém místě skončilo družstvo z polských Glubczyc a třetí bylo družstvo z Dánska. Všichni účastníci byli nejen turnajem, ale i samotným městem přímo nadšeni.

Konečné pořadí 24. ročníku Zentiva Cupu: 1. BC Amersfoort–Almere (Nizozemí), 2. Technik Glubczyce (Polsko), 3. HBK Roskilde (Dánsko), 4. Team Sachsen (Německo), 5. Plzeň, 6. SKB Č. KRUMLOV U15, 7. Trenčín–Šurany (Slovensko), 8. OSC Budapest (Maďarsko), 9. Lendava (Slovinsko), 10. Hamr Praha, 11. SKB Č. KRUMLOV U13, 12. ASV Pressbaum (Rakousko).

Finále: Amersfoort – Glubczyce 4:1.
O 3. místo: Roskilde – Sachsen 4:1.
O 5. místo: Plzeň – SKB Č. Krumlov U15 3:2.
O 7. místo: Trenčín – Budapešť 3:2.
O 9. místo: Lendava – Hamr Praha 5:0.
O 11. místo: SKB Č. Krumlov U13 – Pressbaum 4:1.

Radek Votava, Karel Vosika