Ve startovní listině polského šampionátu bylo i jedno jihočeské želízko v osobě sedmnáctiletého Petra Berana z SKB Český Krumlov, který na turnaji nastoupil do čtyřhry a dvouhry.

Cesta na vrchol

Čtyřhra byla tentokrát parádní disciplínou českého juniorského výběru, když krumlovsko-plzeňská dvojice Petr Beran a Jan Louda dali dohromady své nejlepší schopnosti a přes tři těžké zápasy se probili až do finále.

V boji o zlato je čekal francouzský pár Gicquel a Rossi. Že Francouzi čtyřhru umí, to bylo zřejmé již na začátku zápasu. Ale že v prvním setu se již bude lámat chleba a že to budou Češi, kteří ve složité koncovce dosáhnou nevídaného úspěchu (28:26), to se teprve ukázalo. Náš pár ovšem vyhranou sadou soupeře natolik rozhodil, že již neměl kuráž na odvetu ve druhém setu, který skončil 21:16 – a Beran s Loudou dovršili své dvoudenní snažení zlatou tečkou a celkovým prvenstvím.

Je třeba ještě dodat, že po snadných úvodních dvou kolech čeští hráči přehráli ve čtvrtfinále i nasazenou jedničku, kterou byl domácí pár Kikosicki a Smilowski, 2:1 na sety. V semifinále už byli Beran a Louda jediní proti třem francouzským párům. Do finále se probojovali přes Delruea s Merklem v třísetovém boji (21:19, 20:22, 21:13)!

Po stříbru Berana s Loudou na Czech International tak přišel zlatý úspěch v Polsku, navíc zdůrazněný výhrou nad oběma nejvýše nasazenými páry z Polska a Francie.

Ve dvouhře Petr Beran vybojoval čtvrtfinále a obsadil dělené páté místo, což je také dobrá předzvěst před zmíněným mistrovstvím Evropy.

Očima hráče

Samotný Petr Beran popisuje polský šampionát takto:

„Moje příprava na Artengo Polish International začala již týden před turnajem, a to krajským přeborem dospělých. Tam jsem mohl hrát v klidu, protože jsem už měl přímý postup na mistrovství republiky zajištěný. Celou dobu jsem se ale potýkal s menší únavou, protože několik dní před přeborem jsem měl těžší venkovní přípravu. Nicméně jsem se dostal až do finále, kde jsem ve třech setech prohrál s Jindrou Kukačem. Hned po tom jsem odjel na reprezentační soustředění, kde jsme se pod vedení Jacka Niedźwiedzkiho a Petra Báši připravovali přímo na polský turnaj. Trénink byl k tomu zaměřený, byl lehčí a také se hrálo více sehrávacích zápasů. V Lubinu se začínalo ve středu, ale já měl ještě volno díky nasazení ve dvouhře.

Na samotném turnaji se mi pak hrálo velice dobře. V prvním kole jsem porazil slovinského reprezentanta Jercinovice. V druhém na mě čekal portugalský hráč Rocha, který v prvním kole vyřadil nasazenou dvojku Samuela Hsiao z Německa. Celý zápas se mi podařilo odehrát s minimem chyb a byla z toho nakonec třísetová výhra. V dalším kole jsem nastoupil proti Scheiwillerovi ze Švýcarska. Hrál jsem pasivně s velkým množstvím chyb a kvůli tomu prohrál dvakrát 13:21.

Chuť jsem si ovšem zlepšil ve čtyřhře s Honzou Loudou. Prošli jsme až do finále a na poslední zápas se hodně těšili. Byli jsme ale také oba nervózní, protože to bylo naše první společné finále na juniorském okruhu. Zápas byl po celou dobu velmi vyrovnaný, ale po necelé hodině jsme ho vyhráli ve dvou setech a odvezli si zlato. Závěrem bych chtěl poděkovat trenérům, kteří s námi byli na turnaji, a to Jacku Niedźwiedzkimu a hlavně mému trenérovi Radku Votavovi, který s Jackem vytvořil výborné trenérské duo."

Jiří Frendl