Celkem osm závodů odjela nadějná lipenská jachtařka, která spustila sérii vítězství hned po návratu z ME v portugalské Taviře, kde se jí povedlo umístění v Top 10 a skončila na vynikajícím 4. místě. Tento historický výsledek českého jachtingu v lodní třídě Optimist si Nikol Staňková užívá a prohlubuje dalšími vítězstvími.

Hned po návratu z Taviry se účastnila pohárového závodu na Velkém Dářku, kde se za krásných větrných podmínek Nikol povedlo vyhrát v absolutním pořadí.

Mezinárodní tituly

Dalším závodem bylo Mezinárodní mistrovství Slovenska, které se jelo na nádrži Zemplínská Šírava, kde Staňková obhajovala loňské prvenství. Po devíti rozjížďkách a dvou „škrtačkách“ si připsala 7 bodů za sedm prvních míst (škrtla 2. a 7. místo), což jí zajistilo absolutní vítězství a titul mistryně Slovenska.

O týden později se opět na slovenské přehradě, tentokrát Oravě, jel závod Olympijských nadějí, kterého se zúčastnili závodníci ze čtyř zemí. V lodní třídě Optimist sice nebylo mnoho lodí, ale za to velká konkurence. Nikol Staňková, která se s maďarským závodníkem Vadnaiem potkává asi dva roky na mezinárodních regatách, si zazávodila ve slabém proměnlivém větru. Odjelo se celkem osm rozjížděk, ve kterých Nikol potvrdila formu a závod s bodovou jistotou vyhrála. Její nadšení z vítězství bylo tak velké, že poté přijala pozvání na Mezinárodní mistrovství Maďarska na Balaton.

Triumfy v Itálii

Italské jezero Lago di Garda je každé prázdniny dějištěm tří letních regat. Staňková se letos zúčastnila dvou, a to Trofeo 4Laghi a Ora Cup Ora.
První závod jelo celkem 76 závodníků ze šesti zemí a ve stálém silném větru si Nikol vyrovnanými výsledky vybojovala opět stupně nejvyšší – 1. místo v absolutním pořadí a zlato mezi dívkami!

Závod Ora Cup Ora přilákal 270 mladých závodníků z devíti zemí, kteří se rozdělili do zlaté a stříbrné skupiny. Nikol Staňková se v úvodu držela na 8. místě, ale medailová pozice byla stále otevřená, protože závodníci byli velmi vyrovnaní. V posledních dvou rozjížďkách ve slabším proměnlivém větru si pak polepšila a v konečném účtování skončila na skvělém 4. místě celkového pořadí a na 1. místě mezi dívkami.

S novou lodí

Po návratu domů proběhl v Yacht klubu Lipno slavnostní křest dvou nových závodních plachetnic. Jednalo se o loď mládežnické třídy Optimist a nejrychlejší katamarán třídy Tornado. Menší z lodí patřila naší nejúspěšnější mládežnické jachtařce Nikol Staňkové, která je velkou nadějí českého jachtingu. Její novou loď s poetickým jménem „Viktoria“ pokřtila posádka CK Fischer Sailing Teamu – David Křížek a Zdeněk Adam. Nikol pak na oplátku pokřtila jejich rychlý katamarán.

Obě závodní plachetnice byly křtěny stejnou značkou sektu jako loď Lenky Šmídové před olympiádou v Athénách, kde získala stříbrnou medaili, a jako loď Davida Křížka, se kterou vybojoval bronz na legendárním závodě Transat osamělých mořeplavců z Francie do Brazílie. Věřme tedy, že tato značka podrží tradici, a že i nově křtěné plachetnice se zapíší do české jachtařské historie.

Nikol Staňková pak s novou lodí zamířila do Maďarska, kde se konal juniorský národní šampionát země. Celkem 202 závodníků lodních tříd 470, 420, Laser Radial, Laser 4.7, Optimist a Cadet z Ruska, Řecka, Slovenska, ČR a Slovinska přijelo na Balaton bojovat o další mezinárodní titul. Vlna veder a bezvětří však způsobily, že po pěti dnech byly odjety pouze dvě rozjížďky, a tak se tituly mistrů neudělovaly, zveřejněni byli jen vítězové jednotlivých kategorií. V lodní třídě Optimist se na první příčce umístila Nikol Staňková (z celkového počtu 90 lodí). Můžeme však říci, že Nikol Staňkové nyní patří titul mistra Uherska za prvenství na Slovensku a v Maďarsku.

V rakouském městečku Neusiedel am See se letos pořádalo mistrovství Rakouska. Startovní pole o 89 závodnících bylo rozdělené do dvou skupin. První skupina stihla odjet dvě rozjížďky, které vyhrál Marvin Frisch, druhou skupinu se dvěma starty ovládla Staňková. Druhý den pak vítr zesílil, Nikol vybojovala další jedničku – a souboj o titul mistra Rakouska začal. Před rozdělením do zlaté a stříbrné skupiny se tedy závod nesl v duchu boje Německa proti ČR, a to ve stejném bodovém hodnocení 4:4.

Poslední den závodu připravil soutěžícím ideální podmínky. Odjely se celkem tři finálové rozjížďky, které rozhodly. Vynikající německý závodník Marvin Frisch, který je letošním mistrem Německa a skončil pátý na loňském MS, v sedmé finálové rozjížďce viděl černou vlajku a byl diskvalifikován. Ani v posledním osmém kole pak nebyl v optimálním rytmu a dojel pátý. Vítězství tak šlo za Nikol Staňkovou z České republiky! Lipenská mladá dáma se plavila s přehledem a kontrolou rizik a byla odměněna dalším zlatem – titulem mezinárodní mistr Rakouska pro rok 2011!

Na domácí vodě

Nyní se studentka krumlovského gymnázia pomalu může pyšnit pomyslným titulem mistryně Rakouska–Uherska. Ke kompletní sbírce nejlepší jachtařky v zemích dřívější monarchie Staňkové schází už jen Česká republika. Nikol se doma pokusí obhájit loňský titul mistra ČR, o který se pojede na Nových Mlýnech koncem září. Věřme, že se úřadující královně českého mládežnického jachtingu obhajoba podaří.

Posledním závodem, který Nikol Staňková absolvovala, byl Lipenský drak 2011. V domácím prostředí se jel poslední pohárový závod Q4P, ve kterém obsadila 1. místo loď domácí dračice CZE 412. Tím se uzavřela série pohárových závodů ALT Q. Domácím vítězstvím si Nikol Staňková upevnila první místo v celkovém hodnocení republikového poháru.