O třicet až šedesát procent zvedne město Český Krumlov nájemné ve svých městských bytech. Těch je zhruba dvě stovky.

„V těchto dnech rozesíláme dopisy nájemníkům,“ konstatovala místostarostka Jitka Zikmundová. „Ti by se měli vše podstatné dozvědět nejpozději do konce září. Ovšem samotné navýšení nájmů nastane až od prvního července příštího roku,“ dodala.

Městu začínají scházet peníze na několika frontách. Zaznamenalo osmimilionový pokles příjmů z daní podnikatelů (Čk Deník 19. srpna 2009) a zhruba milionový propad se nyní objevil i v souvislosti s příjmy z pronájmů městských bytů. A tak je třeba hledat řešení. Je nutné mít peníze na opravy a investice do bytů a především nemít dlužníky.

Reakce nájemníků jsou různé.

„Tak, jak platíme nájem teď, tak by nám to i vyhovovalo. Není to ani moc, ani málo,“ míní Marie Riedlingová. „Ale jakmile nájemné město zvýší, tak to pro nás, jako důchodce, bude katastrofa,“ dodala.

Jiní už si servítky ve vyjadřování k situaci neberou, ale část z nich také odmítá uvést své jméno: „Doplácíme na neplatiče,“ uvedl včera jeden z nich. „Tady bydlí nezaměstnaní, co mají satelity a přitom neplatí nikomu a za nic.“

Další námitky proti zvýšení se týkají hlavně stavu městských nemovitostí. Především bytový dům v ulici 5. května nebo dům číslo 161 na sídlišti Mír. Tady bývají k vidění vykradené a vymontované zámky u dveří na chodbách, dveře někde vysazené, nebo vyražené, v sušárnách zpřetrhané šňůry, vyšroubované žárovky a nepořádek na chodbách.

„Do doby rekonstrukce domu zůstanou nájmy například v ulici 5. května na současné úrovni,“ dodala místostarostka s tím, že stav bytů se při vyměřování nové výše nájemného bral v úvahu.

Další kapitolou jsou neplatiči a dlužníci nejen nájemného. Město ještě nedávno evidovalo 18 milionů korun, které mu někdo dluží. Podle vedoucího odboru financí Jiřího Pavlíčka se ale na těchto dluzích z velké části podílejí také nezaplacené pokuty, poplatky nebo správní řízení.