Český Krumlov spolu s Jindřichovým Hradcem a Českými Budějovicemi patří mezi nejdražší města kraje.
V celorepublikovém pořadí srovnávacího výzkumu Město pro byznys se Český Krumlov umístil na jedenašedesátém místě z celkového počtu dvou set pěti srovnávaných obcí s rozšířenou působností.
Rozhodlo 50 kritérií
„Města byla sledována na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí: současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny a průzkum mezi podnikateli,“ uvedl Michal Kaderka z pořádající agentury. Průzkum provedla renomovaná agentura Factum Invenio.
Podle názorů některých podnikatelů uvedených v průzkumu je situace v Českém Krumlově lepší než v uplynulém roce. Pravdou ovšem zůstává, že k excelentním číslům a pořadí má město poměrně daleko. Například krajské vítězství si odnesl Vimperk.
„Proti loňsku si v celkovém hodnocení město pohoršilo o devatenáct míst,“ doplnila mluvčí českokrumlovské radnice Jitka Augustinová s tím, že Český Krumlov obsadil i velmi dobré páté místo ze všech obcí v České republice v kritériu kvality lokality.
To, že cenové podmínky patří v Českém Krumlově k nejhorším v České republice, město samo jako instituce podle Augustinové těžko ovlivní.
Nedávno založené sdružení českokrumlovských podnikatelů v cestovním ruchu jako jeden ze svých cílů deklarovalo právě snahu o snížení cen a narovnání a zlepšení cestovních podmínek.
Cesta k tomu ale nebude jednoduchá. Podle jednoho ze zakladatelů a organizátorů sdružení Radka Žíly je hlavním problémem krátká sezona a vysoké poplatky státu i městu Český Krumlov.
„Pokud se bavíme například o průměrné ceně kolem tisícikoruny za dvoulůžkový pokoj, levněji to mnohdy nejde,“ uvedl podnikatel Radek Žíla.
„Pokud máme držet personál dvanáct měsíců v roce, pak je dvě stě šedesát dní v roce dotujeme z toho, co vyděláme za sto dní dlouhou sezonu,“ dodává podnikatel Radek Žíla.
K tomu je podle dalších názorů nutné přičíst i odvedené poplatky a daně. K nejvyšším částkám patří poplatky za zábor veřejného prostranství pro reklamní poutače, za předzahrádky u restaurací, daň z nemovitosti.
Pokud se například v ubytování do ceny započte náklad na pokojskou, snídani, parkování a ostatní uvedené i jiné položky, pak mohou finanční náklady tvořit i šest set korun za jedno lůžko.
Unikátností srovnávacího výzkumu Město pro byznys je největší telefonický průzkum, ve kterém renomovaná agentura oslovuje více než 9000 podnikatelů. V průzkumu podnikatelé hodnotí podmínky své činnosti přímo ve městě svého podnikání. Dotazovaní podnikatelé mají sídlo v hodnocených obcích.
Na základě telefonického průzkumu jsou vyhodnocena tato kritéria:
• podnikatelské prostředí – podnikatelé hodnotí konkurenci na trhu, dostupnost nemovitostí a podobně.
• kvalita lokality – podnikatelé se vyjadřují k městu, ve kterém podnikají.
• kvalita veřejné správy – podnikatelé hodnotí vstřícnost samosprávy k podnikatelům.
• podmínky pracovního trhu – podnikatelé posuzují nabídku pracovních sil.
• cenové podmínky – podnikatelé odpovídají na otázky týkající se cen, které mohou ovlivnit jejich podnikání.
Jediným řešením je podle mnoha podnikatelů prodloužení sezony. Naprosto vzorovým příkladem pro to je Lipno nad Vltavou, které je vyhledávaným letoviskem jak během letních, tak zimních měsíců.
V létě jej vyhledávají lidé kvůli přírodě a vodě, v zimě kvůli kramolínským sjezdovkám. „Všichni kdysi tvrdili, že se z Kramolína nedá udělat kvalitní a konkurenceschopné lyžařské středisko. Dnes patří k nejmodernějším v republice,“ shrnul Žíla.
Celoročním provozem zámku na rozdíl od Českého Krumlova už disponuje také Hluboká nad Vltavou.
Podobné problémy jako v Českém Krumlově řeší i v sousedních Českých Budějovicích. Ty se ve srovnání krajských metropolí umístily na předposledním, jedenáctém místě.