O tom, jak rychle ceny pozemků rostou, ví své například starosta Dolního Třebonína, kde během několika let vyrostla nová čtvrť obce.

„První pozemky jsme pro obec vykupovali padesát korun za metr čtvereční a skončilo to na osmdesáti korunách. Prvních osmnáct zasíťovaných parcel jsme zájemcům o individuální bytovou výstavbu prodávali metr za 350 korun. Dnes už ty samé pozemky prodávají jejich majitelé za 600 až 700 korun,“ řekl Pavel Ševčík.

Ceny se dost liší

Zatímco třeba v Kaplici, kde v lokalitě směrem k takzvanému Zámečku má v budoucnu vzniknout více než šedesát domků, nyní nabízí developerská firma stavební parcely pro výstavbu rodinných domků metr čtvereční minimálně za 940 korun, v Malontech získali zájemci o bydlení parcely za 40 korun na metr. V první etapě Malontští vytvořili patnáct parcel pro rodinné domky se 32 byty, z nichž některé se ještě dostavují, a druhá etapa, jež se kolaudovala v červenci, nabídla 27 dalších parcel.

Ještě není konec

Nyní ale ohledně bytové výstavby Malonty na několik let skončily, protože teď je třeba se zase zaměřit na investice do zvelebení obce, jako například na komunikace v obci, vodovod a podobně. „Ovšem prostoru máme spoustu, takže do budoucna budou další etapy stavby rodinných domků, ale i dvou bytových domů či penzionů, pokračovat,“ ujistil Mojmír Vrzal.

Zajímá vás více? Čtěte Českokrumlovský deník ve čtvrtek 28. února.