„Lipno skutečně nabízí návštěvníkům, kteří se do jižních Čech vydají, velmi pestrý program. Je dobře, že se orientuje na doprovodné programy. Jedná se totiž o trend, stále oblíbenější například vcizině,který se může velmi dobře osvědčit také u nás," uvedla ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu Jitka Fatková.

Turista si může v lipenském informačním středisku vybrat zdesítek programů od netradičních výletů po památkách, přes plavbu loděmi až po lety balónem. „Stále více lidí přijíždí s tím, že nebudou trávit dovolenou jen tak u jezera. Chtějí se bavit, chtějí něco zvláštního zažít nebo mít pojistku pro případ nepřízně počasí. Stěmito požadavky se potom obracejí na naše pracovníky,“ potvrdil ředitel společnosti Lipno Servis Luboš Krejza.

Platí, že doprovodné programy absolvují hlavně zahraniční klienti, i když počet českých zájemců rok od roku stoupá. Nejúspěšnější nabídkou zážitkového výletu zůstává již od loňského roku plavba na raftech k hradu Rožmberk, spojená sprohlídkou památky a zakončená nefalšovaným hodokvasem vhradních prostorách. „Letos jsme tento výlet ještě zpestřili. Čas strávený na hradě a v katovně oživí paní Perchta zRožmberka, známá též jako Bílá paní,“ uvedl Martin Šána, vedoucí sportovních a kulturních programů společnosti Lipno Servis.

Mezi oblíbené programy patří exkurze do lipenské elektrárny, jichž se účastní velmi rádi čeští turisté, následují jízdy na terénních čtyřkolkách, na koních a lodích, horolezectví, potápění, střílení a paintball. Novinkou letošního roku je výlet do největšího rakouského vodního ráje a návštěva muzea budoucnosti. „Věřím, že tato nabídka bude mít úspěch hlavně u rodin sdětmi, kde se často požadavky na trávení volného času u jednotlivých příslušníků různí,“ podotkl Šána a upozornil i na netradiční výlet za historií do dříve zakázaného území u hranic, jímž vedla Železná opona. Cesta za poznáním spřiděleným průvodcem vyvrcholí přípravou obědu na otevřeném ohni v polních podmínkách.