„Máme veliké problémy s doplňováním zaměstnanců,“ potvrzuje majitel jednoho z kaplických podniků František Výlet a není sám. „Řemeslo zámečník, které nejvíc potřebujeme, snad úplně zaniklo. Dnes je to samý středoškolák, všichni mají maturity a o vyučené řemeslníky je nouze,“ poukázal na to, co zejména podnikatele kolem Kaplice nejvíc pálí. František Výlet se sice chystá pořádat dny otevřených dveří, aby chlapce přesvědčil pro práci ve firmě, ale to samo o sobě zdaleka nestačí.
Dneska práce v továrně pro mladé prostě není „in“. „Děti o takovou práci zájem nemají. Jakmile zjistí, že by měli pracovat ve dvou až třísměnných provozech, okamžitě ztrácejí zájem,“ řekla včera Marta Caisová, ředitelka Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště v Kaplici. „Fabriky děti netáhnou, píchačky jsou pro ně asi varovným signálem, který je odpuzuje. Od řemesla je zrazují i rodiče,“ dodala.
„O strojírenská, neboli černá řemesla opravdu není zájem, a to i přesto, že je v tomto oboru na Českokrumlovsku dostatek pracovních míst,“ potvrdil také vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově. „Zájem není jak ze strany dětí, tak rodičů, i když se snažíme na rodiče i žáky působit ve školách, na besedách či prostřednictvím výchovných poradců. A bude ještě hůř,“ míní. „Na klasické učňovské obory se hlásí čím dál méně zájemců. Navíc samy školy se snaží rozšířit své obory i o maturity, aby nepřišly o žáky,“ zamýšlel se.
Ačkoliv podniky v Kaplici žádají zámečníky, na kaplickém učilišti tento obor dnes marně hledají. „Obor zámečník jsme na učilišti mívali. Jenomže tři roky o něj nebyl žádný zájem, což znamená, že je pak automaticky vyřazen. Za celou tu dobu se nám něj přihlásil pouze jeden zájemce,“ vysvětlila Marta Caisová.
Podle jejích slov v současnosti děvčata dávají přednost práci v kanceláři, povolání kadeřnice či pedikérky a podobně, hoši zase práci řidiče nebo v autoservisu. „Víme, že je teď nedostatek zámečníků, svářečů a opravářů zemědělských strojů. Teď například otevíráme obor operátor skladník, neboť víme, že i profesionální skladníci jsou třeba. A a od příštího školního roku znovu zařadíme obor zámečník, pokud nám k tomu dá ministerstvo souhlas. Domlouvali jsme se o tom s jednou kaplickou firmou i úřadem práce,“ líčila Marta Caisová. Kromě toho se chystá jednat i s dalšími firmami, aby jim pomohly obor otevřít a přesvědčit pro něj rodiče a děti, což bude nejtěžší. „Je nutné, aby šly děti dělat, co je potřeba, než aby se vyučily obor, ve kterém pak neseženou uplatnění. Navazujeme proto kvůli praxi spolupráci s firmou Engel, zemědělskou společností Bemagro Malonty a nyní smlouváme praxi pro učně i s STK Dolní Třebonín,“ doplnila ředitelka.
„Na technické směry dnes není možné lidi dostat a hlad po vyučených je čím dál větší. Rozhodně není daleko doba, kdy budou muset dělat manuálně i lidé s vyšší kvalifikací,“ řekl Luboš Mlčák. „Myslím, tedy, že současný trend ve školství, kdy se kvůli nedostatku žáků dostávají na vyšší školy i méně zdatní žáci, není dobrý,“ poznamenal.