Lidí pracujících v zemědělství ubývá. Pokud mají zemědělci svou výrobu udržet i do budoucna, musí chybějící pracovní síly nějak nahradit. Cesta je jediná – co největší automatizace výroby. Jako například v Zemědělském družstvu v Brloze, kde, jak jsme v sobotu informovali, před nedávnem práci dojičů a dojiček plně nahradili moderní roboti.

Nový velkokapacitní kravín za zhruba 40 milionů korun začali Brložští stavět loni koncem léta. V dubnu už začali do stáje stěhovat dojnice. „Vazné ustájení, které jsme do té doby měli, bylo nevyhovující. Náročné na fyzickou práci a počet lidí,“ řekl předseda ZD Brloh Václav Jungwirth. „Dali jsme si žádost o dotaci na Operační program Evropské unie, zatím ale nevíme, zda s ní uspějeme,“ podotkl.

V plně automatizované velice vzdušné stáji obstarávají dojení čtyři roboti Lely Astronaut A3, v českokrumlovském regionu v současnosti nejmodernější dojicí zařízení. „Je to špičková, ale drahá technika. Jenom tito roboti stáli 15 milionů korun,“ poznamenal Václav Jungwirth. Novou halu, která slouží jako produkční stáj na výrobu mléka a současně i jako porodna, obsluhují tři lidé plus dva zootechnici, ovšem 24 hodin denně. Každá polovina stáje má svou meteorologickou stanici a podle toho, jestli venku prší, fičí vítr nebo naopak svítí sluníčko, vytahuje nebo zatahuje dlouhé boční stěny. „Je to stáj pro 21. století,“ usmíval se traktorista Jan Bauer, který pomáhal dojnice zaučovat a zvykat na nový způsob dojení. „Nejhorší bylo dostat krávy do dojicího boxu poprvé. Pak už si brzy zvykly, ale některým to trvalo až dva týdny,“ dodal.

Krávy, které se na své polovině stáje zcela volně pohybují, brzy zjistily, že v dojicím boxu na ně čeká laskomina v podobě obilného šrotu. Některé se proto do boxu snaží dostat i několikrát denně. Jenomže robot se ošálit nedá. Z čipu v obojku na krku krávy ve chvilce pozná, že mlsná dojnice byla před chvílí podojena, a tak jí místo šrotu uštědří neškodný elektrický impulz, který ji z boxu rychle vyžene. „Roboti nahradili práci dojičů, ale ne zootechniků, na nich zůstalo vše ostatní,“ připomněl Jan Bauer.

Podrobnosti čtěte v úterým (18. září) vydání Českokrumlovského deníku.