Papírenský holding je ale i nadále ve ztrátě, která se loni především kvůli likvidaci dceřiné společnosti JIP-Papírny Vrané prohloubila z 31 milionů na 99 milionů korun. Hospodaření jediného výrobního podniku skupiny, jímž je společnost JIP - Papírny Větřní, loni ovlivnilo hlavně posílení koruny a trvalý nárůst ceny základních surovin, hlavně buničiny a dřeva.

„Velmi výrazně vzrostla i cena plynu, což představovalo 20 milionů korun nákladů navíc. Nárůst ceny elektrické energie oproti roku 2005 činil sedm procent,“ uvedl finanční ředitel podniku Aleš Chytrý. Dceřiná firma tak zakončila hospodaření se ztrátou 6,7 milionu korun. Ztráta mateřské firmy loni klesla ze 394 milionů korun na 20 milionů korun. Skupina JIP loni prodala přes 77 tisíc tun papíru, z čehož bylo 28 tisíc tun balicích papírů.


Většina produkce směřovala do zahraničí. Loni papírny vyvezly zboží za 1,1 miliardy korun, což bylo zhruba stejně jako před dvěma roky. Hlavní exportní trhy pro papíry na výrobu novin a magazínů jsou Německo a Francie se zhruba pětinovými podíly. Další pětinu z celkového objemu výroby balicích i magazínových papírů firma prodává na domácím trhu. Společnost Jihočeské papírny loni investovala 91 milionů korun, meziročně o sedm milionů méně. Peníze směřovaly hlavně do výstavby záložního plynového kotle. Firma rovněž vypracovala projekt na přestavbu plynového kotle, který by měl v budoucnu kromě uhlí spalovat i biomasu.

Společnost JIP zaměstnává 544 pracovníků. Průměrná mzda pracovníků ve výrobě loni činila zhruba 16 tisíc korun.