„Od nového roku to začne,“ s určitostí předpovídá Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově. Světová krize dopadá i na region, a pokud nějakým zázrakem rychle nepomine, od příštího roku se projeví naplno. Pak mnohým podnikům nezbyde, než začít propouštět zaměstnance.

„Některé pracovníky už jsme propustit museli,“ přitakal včera například Jan Plzenský, vedoucí výroby GMA Stanztechnik Kaplice. Podnik vyrábí lisované díly pro automobilový průmysl a v současnosti má kolem 130 zaměstnanců. „Pustili jsme důchodce a osm pracovníků z důvodu nadbytečnosti, dali jsme jim tříměsíční odstupné. Produkci jsme snížili o třicet procent a v lednu ji budeme snižovat dál. Situace ale ještě není nejhorší. Denně se s tím potýkáme a jednáme s dodavateli i zákazníky o výhledu,“ přiblížil situaci v podniku. Firma doposud rozdala výpovědi 25 lidem – důchodcům, brigádníkům a s lítostí i některým kmenovým pracovníkům. Části z nich v této chvíli ještě běží výpovědní lhůta. „Počítáme, že v prvním čtvrtletí bude situace složitá, ale doufáme, že pak se to zlepší,“ přeje si vedoucí.

Dvacet osm zaměstnanců vyšebrodské pobočky firmy Sapeli bude od Nového roku také hledat novou práci. „Bude se tu propouštět kvůli omezení výroby dveří, ale prosím, nezveřejňujte mé jméno. Ve Vyšším Brodě těch pracovních míst moc není a co ty lidi budou dělat?“ ptá se nešťastně jedna z obyvatelek Vyššího Brodu. Firma tento krok zatím oficiálně nepotvrdila, přesto se už o ukončení pracovního poměru některých zaměstnanců ve firmě jednalo. To potvrdil i starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Je to pro město rána, ale podle informací, které mám k dispozici, se provoz zavírat nebude a nějaký výrobní program by tady měl běžet dál,“ doplnil starosta.

Bojují, jak to jde

Z nepříznivého vývoje trhu mají těžkou hlavu i majitelé podniků v Benešově nad Černou. „Samozřejmě na nás krize dolehla také. Bojujeme proti tomu všemi dostupnými prostředky,“ řekl František Fošum, ředitel Bentex Automotive, a. s., Benešov nad Černou. Tato firma šije automobilové potahy od roku 1992 a od roku 1998 také airbagové vaky, koberce pod sedadla a podobně. Zaměstnává zhruba 420 lidí, mezi nimi hodně cizinců. „Například sháníme jinou práci, snižujeme počet agenturních zaměstnanců. Zaškolené pracovníky se snažíme nepouštět, protože zaškolení trvá dlouho. O pracovníky se snadno přijde, ale těžko se pak shánějí noví. Masové propouštění ale zatím nehrozí, když to bude nutné, bude se týkat jenom jednotlivců,“ ujistil František Fošum.

Bentex doposud opustili důchodci, agenturní zaměstnanci a poté, co odpadli přesčasy, někteří pracovníci odešli sami za lepším. V příštím roce ale bude firma nucena upravovat počet zaměstnanců s ohledem na zakázky.

„Předpokládám, že v novém roce firmy, které zaměstnávají cizince, skončí spolupráci s agenturami a nechají si pouze své pracovníky,“ míní Luboš Mlčák. V každém případě bude úřad práce důkladně zvažovat, na jak dlouho vydá pracovní povolení cizincům, aby nehrozilo, že budou zabírat pracovní místa domácím nezaměstnaným. „Jakmile k nám z nějakého takového podniku začnou víc přicházet naši lidé, okamžitě toto opatření začneme uplatňovat,“ pronesl vedoucí důrazně.

Větřínské papírny jedou dál

Jihočeské papírny ve Větřní se současné situaci už postavily. Majitel firmy Josef Hanzalík se podle ředitele papíren Dušana Grmolce řídí příměrem o zkušeném a nezkušeném řidiči kamionů. Pokud oběma řidičům začne hořet zadní pneumatika, nezkušený zastaví, ale tím mu ihned vzplane celý kamion.

Zkušený řidič jede dál, dokud hořící pneumatiku neubrousí a neuhasí jízdou. „A my jedeme dál,“ potvrdil včera Dušan Grmolec. „Ano, propustili jsme asi 15 lidí, dalších 15 jsme poslali do důchodu. Snížili jsme o šest procent mzdy, a to všem od uklízečky po manažery. Vycouvali jsme z nesmyslných trhů, jako je Řecko a specializujeme se na Německo, Čechy a Polsko. A navíc nám nyní pomáhá i vylepšení kurzu eura, takže se zvedáme jak Fénix z popela a jedeme dál,“ dodal ředitel.

Kdy je možné získat náhradu mzdy?
Pokud zaměstnavatel nemá nebo nemůže přidělit zaměstnanci práci v rozsahu pracovní doby, potom může, pokud má odborovou organizaci, poskytnout náhradu mzdynejméně ve výši 60% průměrného výdělku těm zaměstnancům, pro které nemá práci kvůli dočasnému omezení výroby.

Zuzana Kyselová, Zdeněk Zajíček