Zlepší se ve městě svoz odpadu a další komunální služby, nebo bude Krumlov zavalen smetím, jako nedávno Neapol? Možná i takto se dnes někdo dívá na budoucnost Služeb města Český Krumlov.

Rada města nyní doporučila zastupitelům vypsání výběrového řízení na prodej stoprocentního obchodního podílu této městské firmy. S obchodním podílem má totiž právo disponovat pouze zastupitelstvo a nikdo jiný. Radní si také pro město vyhradili právo nepřijmout žádnou z případných budoucích nabídek, pokud nebude dostatečně finančně zajímavá.

Argumenty pro

Pro samotný prodej hovoří nedobrá ekonomická bilance, která se táhne už dlouho. „Za posledních pět let je ve firmě třetí ředitel a její celková situace je víceméně stále stejná,“ připomíná starosta Luboš Jedlička (ODS). „To znamená, že to asi nebude osobou dobrého nebo špatného ředitele, ale v celkovém pojetí, zda má být podnikatelský subjekt pod kontrolou města a úředníků.“

Argumenty proti

Proti prodeji hovoří především argumenty opozice, která se obává například následného zdražení poplatků za odpady a jiné služby.

V jedné z diskuzí uvedl například zastupitel Stanislav Trnka (KSČM): „Každý investor bude chtít dostat své peníze nejméně do pěti až sedmi let zpátky. Od koho je bude chtít? Od občanů. A bude si diktovat ceny.“ Zastupitel Miroslav Máče (ČSSD) včera připomněl: „Nový vlastník si cenu stanoví tak, že sečte náklady a připočte tři procenta zisku. Pokud máme dnes inflaci na čtyřech procentech, tak s třemi procenty zisku by se neuživili.“

Více čtěte v sobotním (23. února) Českokrumlovském deníku.