Do konce turistické sezony na hradě Rožmberk sice zbývají ještě dva měsíce, ale již nyní je jasné, že letošní návštěvnost byla víc než dobrá. „Vzhledem k tomu, že objednané skupiny po hradě provázíme i v zimě, prošlo hradem do vlastního zahájení hlavní sezony už 3800 lidí,“ sdělila kastelánka hradu Andrea Čekanová. „Oproti loňsku, kdy se dlouho držel sníh, tentokrát hned začátkem dubna vypukla sezona naplno. Do konce srpna hrad navštívilo 52 871 lidí. Loni za stejné období jsme jich zaznamenali 46 524,“ upřesnila.

Pozoruhodné je, že v zimě se zajímají o Rožmberk především rusky mluvící turisté. „Mrzí nás, že si k nám nenajdou cestu také v létě. Teď už nás zase začínají oslovovat,“ podotkla kastelánka. Pracovníci hradu jsou rádi, že ruští návštěvníci Rožmberk objevují, i když si někdy ze vzájemného setkání odnášejí nepříjemné zážitky. Stejnou zkušenost mají i na Hluboké a jinde. „Jedná se o drobné incidenty. Rusky mluvící výletníci se někdy chovají arogantně a najdou se i tací, kteří sprostě nadávají průvodkyním. Snad jsou to ale jenom výjimky,“ doufá Andrea Čekanová.

V sezoně převládají Češi. „Češi totiž zpátky objevují Českou republiku. V turistickém ruchu je všeobecně jasně patrný trend, že stoupá poptávka Čechů po tuzemské rekreaci,“ míní kastelánka.

Zajímají vás podrobnosti? Čtěte páteční (14. září) Českokrumlovský deník.