V Českém Krumlově už rok běží program regenerace panelových sídlišť, který město podporuje. Projekty jsou vypracované již na tři sídliště. Rekonstrukce panelových domů si ale musejí zajistit jejich majitelé.

Český Krumlov

Město velkou část svých bytů rozprodalo do soukromého vlastnictví a další stavbu samo o sobě neplánuje. Tento prostor už chce nechat do budoucna soukromým firmám.

Na největších sídlištích Českého Krumlova žije takřka polovina obyvatel města. Novější sídliště Mír bylo dostavěno na počátku devadesátých let minulého století. Výměny oken a zateplení fasád v něm postupně probíhají. Starší sídliště Plešivec je v poněkud horším stavu, ale i tam už se na úpravách pracuje.
Správci
Firma Triumfa spravuje v regionu zhruba 2000 bytů, z toho je 80 procent v panelových domech.

„Stav už je tady dobrý,“ okomentoval situaci ředitel firmy Kamil Klimeš s tím, že naprostá většina těchto domů už má po rekonstrukcích a vylepšeních. Využité k tomu byly všechny dostupné formy dotačních programů.
„Ze zmiňovaných osmdesáti procent bytů v panelácích máme už také asi u 80 procent vyměněná okna nebo zateplené pláště,“ dodal Klimeš.

Majitelé

Některé domy před výměnou oken, centrální vzduchotechniky a zateplením stále ještě stojí. Družstva majitelů nebo společenství vlastníků řešily situaci podobně. Nejčastěji úvěry nebo hypotékami.

„Nám se podařilo zařadit se do státního programu Panel,“ upřesnil včera František Lipový ze společenství vlastníků jednoho z panelových domů.
Tento program navrhuje a podporuje Státní fond rozvoje bydlení, který avizuje vylepšení pro zvýšení celkové hodnoty domu a jednotlivých bytů, zlepšení vzhledu domu, prodloužení životnosti domu, ochranu před hlukem a zvýšení pohodlí bydlení a případně i odstranění konstrukčních chyb.

Finance, které žadatelům v případě, že uspějí, plynou, mají ale pouze dotační charakter.

„Peníze z něj nepokryjí veškeré náklady, zbytek kombinujeme zčásti úvěrem, zčásti vlastním fondem oprav, ve kterém si na podobné věci sami spoříme.“

Úvěr si v tomto případě na sebe bere samo sdružení vlastníků, ručí se opravovanou nemovitostí.

Obce a města

Mezi obce, které se pomalu zbavují svých panelových domů, patří město Horní Planá.

První část bytového fondu prodala již v roce 1996, druhou část v sídlišti panelových domů pak v roce 2006 a částečně 2007.

„Zbyly nám tři původní panelové domy. Z utržených peněz jsme zrekonstruovali panelovou stavbu bývalých jeslí, ze kterých jsme udělali devět nových bytů,“ řekl starosta Jiří Hůlka.

Počítá se, že časem dojde i ke třetí vlně prodeje bytů. „Objekty nesmíme po určitou dobu prodat kvůli dotaci na výstavbu podkrovního bydlení. Čekáme tedy, až lhůta vyprší. Poté zastupitelstvo pravděpodobně přistoupí k prodeji i těchto bytů,“ dodal Hůlka.

Paneláky ve Vyšším Brodě už město během posledních několika let postupně rozprodalo soukromým vlastníkům. Žije v nich 14 rodin.

„Ale všechny výměny a zateplení, které tam proběhly, se konaly ještě v režii města,“ upřesnil včera starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Nová sdružení vlastníků ještě neudělaly ani jednu.“

Václav Votruba, Zdeněk Zajíček