V pátek se ubezpečili šéfové kraje a měst České Budějovice a Český Krumlov, že trvají na zachování unikátního technického zařízení na současném místě v českokrumlovské zámecké zahradě.

„Pracovali jsme na textu společného veřejného prohlášení. Chceme udržet kontinuitu jedinečného fenoménu spojeného se zámeckou zahradou,“ uvedl jihočeský hejtman Jan Zahradník. Text prohlášení dopracují v listopadu. Potěšení neskrývá Jihočeské divadlo, které od června po dobu divadelních prázdnin inscenuje představení. Letos jich bylo rekordních 86, osm uváděných titulů zhlédlo rovněž rekordních 54 tisíc diváků. „Potřebujeme vizi a jistotu. V současnosti máme jistotu, kterou je příští divadelní sezona,“ řekl ředitel Jiří Šesták.

K odpůrcům patří památkáři. Ministerstvo kultury potvrzuje, že Česká republika musí naplnit podmínky UNESCO. „To trvá na přemístění točny z parku. Pozice republiky jsou dosavadním přístupem narušeny. Jsou evidentní problémy se zapisováním dalších námi navržených památek,“ připomněl včera náměstek ministra kultury Jaromír Talíř. Potvrdil, že se na stěhování hledají peníze. Termín pro setrvání točny v areálu zámku vyprší po příští 50. divadelní sezoně.