Docela vyhráno ještě není, ale už se blýská na lepší časy. Tak hodnotili jihočeští podnikatelé současnou sílu hospodářské krize.

Příležitost k tomu měli při čtvrtečním setkání, které pro ně v kaplické společnosti Oknotherm, vyrábějící plastová a hliníková okna, uspořádala českokrumlovská oblastní kancelář Jihočeské hospodářské komory (JHK).

Okna krizi vzdorují

„Je to jedinečná příležitost, jak si mohou podnikatelé z různých oborů navzájem vyměnit cenné zkušenosti,“ shrnul význam obdobných setkání předseda rady českokrumlovské oblasti JHK Otakar Veselý.

Ten zároveň usoudil, že diskutované hospodářské krizi již dochází dech.

„Se situací v našem obvodu jsem velmi spokojen, neboť zatím ani jedna firma se neocitla v insolvenci nebo konkurzu. Po celou dobu krize máme navíc stabilní počet členů, což svědčí o tom, že společnosti i nadále mají možnost platit ze svých zdrojů Jihočeské hospodářské komoře členské příspěvky,“ uvedl Otakar Veselý.

Pověstná krize výrazně nezasáhla ani firmu, jež čtvrteční setkání hostila.

„Co se týká objemu výroby, jsme v současné době na úrovni konce loňského roku, a tak předpokládám, že na konci prosince budeme zhruba o deset procent v plusu,“ zhodnotil majitel firmy Oknotherm Jiří Krba. „I díky tomu jsme zaměstnali dalších sedm lidí,“ podotkl.

Hospodářskou krizi v Oknothermu přesto pociťují, a to prostřednictvím svých odběratelů. „U některých z nich se zhoršila platební morálka, prodlužuje se splatnost faktur. Naštěstí se zatím nestalo, že by někdo nezaplatil vůbec,“ uvedl Jiří Krba.

Budoucnosti se v této kaplické rodinné firmě obávat nemusejí, a to i přesto, že podle slov Jiřího Krby je trh s plastovými okny přesycen.

„Máme se co ohánět. Vznikají různé holdingy, ale my víme, že jsou to molochy, které nemohou zákazníkům nabídnout stejné služby jako my – od kvality oken přes servis až po doplňkové služby,“ zmínil.

Zároveň ujistil, že firmy zabývající se výrobou plastových oken budou mít práci stále, a to i přesto, že plast už nahradil klasická dřevěná okna v mnoha domech.

„Co se týká panelových a bytových domů, je před námi ještě pět bohatých let. Dosud není sáhnuto ani na spoustě menších bytových domů v malých městech a obcích regionu. A zanedlouho přijde doba, kdy se začnou měnit první typy plastových oken za nové, stejně jako je tomu nyní například v Rakousku,“ doplnil Jiří Krba.

Horší je situace ve strojírenství, tedy oboru, který na Kaplicku převládá. To potvrdil i Karel Mach, jednatel benešovské firmy Bentex – elektro, jež se zabývá především výrobou elektronických součástek pro automobilovou, průmyslovou i spotřební elektroniku.

„Ještě dříve než krize nás však zasáhly další faktory, především nepříznivý kurz koruny vůči euru, neboť jsme se ze sta procent orientovali na export. Navíc jsme vyráběli pro jediného odběratele, jenž však počet svých dodavatelů zredukoval. Tím jsme přišli o zakázky také my,“ vysvětlil Karel Mach.

„Z největší krize jsme se však už dostali, a tak jsme po předchozím propouštění opět začali přijímat nové pracovníky,“ uvedl Karel Mach.

Bentex – elektro se podle něj ode dna odrazil především díky orientaci na menší zakázky, své výrobky nyní společnost dodává také tuzemským odběratelům. „I když nyní máme nižší obrat, firmu jsme udrželi životaschopnou,“ doplnil Karel Mach.

Hejtman Jiří Zimola, jenž se setkání podnikatelů v Kaplici rovněž zúčastnil, podle svých slov s nadějí vzhlíží k příštímu roku.

„To už by snad, alespoň podle prognóz ekonomických expertů, mělo být lépe,“ zdůvodnil.

Optimistou je i proto, že kraj, stejně jako místní samosprávy, prý nemají téměř žádné možnosti, jak krachujícím podnikům pomoci.

„Zde by měl nastoupit stát, jenž má možnost dostat podnikatele z červených čísel například změnou daňové politiky nebo protekcionalismem,“ dodal Jiří Zimola.