Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce v regionu budou muset více šetřit

Českokrumlovsko - S poklesem výběru daní musí radnice měst a obcí počítat, dokud se recese nezastaví.

7.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Daňová výtěžnost klesá. „Za první pololetí jsme od finančního úřadu dostali o 4,2 milionu korun méně, než za stejné období loňského roku,“ potvrdil čerstvá čísla Jiří Pavlíček, vedoucí českokrumlovského městského odboru financí.

Podobný pokles v řádu od sedmi do patnácti procent zaznamenali i jinde. A to může být pro obce i města problém.

Požadavky občanů směrem k radnicím jsou ale stále stejné, nebo stoupají. V Českém Krumlově chtějí lidé nové autobusové nádraží. Kde na ně vedení města vezme, není zatím jasné.

V Loučovicích žádali občané radnici dlouhodobě především o nová parkovací místa, nebo vybudování odkládaného dětského hřiště. Do jeho stavby už se obec nyní pustila, ale jiné investice musí pečlivě rozvažovat.

„Naší prioritou je vybudování nové čističky odpadních vod, na kterou už jsme dostali dotaci. Čistička bude stát 63 milionů a obec z toho musí uhradit asi 17 milionů,“ odpověděl včera starosta Loučovic Pavel Sládek.

Od toho se také odvíjí schodkový rozpočet. Větší propad příjmu z daní by vedení obce neposloužil.

Podobně se začíná chystat utahování opasků ve Vyšším Brodě. „Očekávám pokles kolem patnácti procent,“ uvedl včera vyšebrodský starosta Milan Zálešák.

Kde ale vzít chybějící peníze? Cestou z toho problému nejsou půjčky, ale šetření, nebo změna v hospodaření, tak jako v životě každé rodiny.

„Dnes už se dá říci, že situaci zachránilo zvýšení daně z nemovitosti,“ míní Jiří Pavlíček. Štěstí měl zatím Český Krumlov i jako plátce daně z přidané hodnoty.

„Za první pololetí vyděláme na dani z přidané hodnoty zhruba dva miliony korun,“ doplňuje. Městu se tedy registrace k dani zatím vyplácí, spíše, než je odvádí, peníze dostává.

Může za to především možnost odpočtu oprav vodohospodářského majetku a odpočty při pronájmu skládky komunálního odpadu.

Přesto je nutné počítat s poklesem výběru daní i v dalších letech, pokud se hospodářská recese v dohledné době nezastaví.

Největší pokles zaznamenala v českokrumlovské obecní kase daň z příjmu podnikání, tedy daň, kterou odvádí každý, kdo má živnostenský list, přesněji každý, kdo podává samostatné daňové přiznání. Tady zjistili nyní úředníci jednadvacetiprocentní propad.

„Naopak daň z přidané hodnoty, která by měla nejlépe kopírovat výkonnost ekonomiky, zaznamenala v Českém Krumlově pouze tříprocentní pokles,“ doplňuje Jiří Pavlíček, vedoucí českokrumlovského městského odboru financí.

Zatím vyšel z celospolečenské finanční tísně Český Krumlov dobře. Navíc se mu podařilo prodat pozemky vedle sídliště Mír, což by mělo městské kase přinést 44 milionů. Ty by vítězný zájemce měl zaplatit do konce srpna. Teprve po složení peněz na účet města bude podepsána kupní smlouva.

Dalších šestnáct milionů mohou vynést zbývající pozemky na Míru, které ještě nejsou prodané.

Co potom?

Pak už ale nebude co prodávat. A vedení Českého Krumlova musí začít ještě více počítat.

„Škrty nebo úpravy rozpočtu se dějí plynule už od podzimu 2008,“ sdělil starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „I z titulu opatrnosti jsme si uvědomovali, že výtěžnost daní nebude taková, jak byla proklamovaná i tehdejším ministrem financí. Dnes stačíme propad daní eliminovat rozpočtovými opatřeními, to znamená, že se omezení Českého Krumlova nijak dramaticky nedotknou.“

Podle starosty peníze letos chybět nebudou a ani nebude nutné žádat o navýšení příjmů z nějakých cizích zdrojů, například peněžních ústavů. „Horší bude rok 2010. A na ten už se musíme připravovat nyní při přípravě dalšího rozpočtu.“

Podobně reaguje i starosta Loučovic Pavel Sládek: „Podle mého bude ještě horší druhé pololetí letošního roku a první pololetí roku příštího.“

Autor: Zdeněk Zajíček

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Výtvarné dílny v českokrumlovské Boudě navštivili žáci ze zš Plešivec
19

Děti malovaly pod vedením sochaře Fidricha

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Kapličtí žáci nastříleli v Kunžaku tucet branek

Kunžak – Osmé kolo oblastní fotbalové I.A třídy žáků zavedlo naděje kaplického Spartaku na půdu vzdáleného soupeře z Jindřichohradecka – společenství Kunžaku a Strmilova.

Velešínští starší žáci nasázeli u Lipna šestnáct fíků

Českokrumlovsko - Výsledky dalších kol okresních fotbalových přeborů mládežnických kategorií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení