„S manželkou jsme si vytvořili pořadače osobních a finančních dokumentů pro dospělé. Když jsem to ale tvořil, říkal jsem si, že by se dala udělat i nějaká dětská varianta s motivační vložkou ke spoření,“ přibližuje Petr Hommer, jak se zrodil nápad na dětskou variantu pořadače a vzápětí i na knihu.

S ní mu ze začátku pomohl Jihočeský vědeckotechnický park, který krom jiného podporuje začínající projekty a start-upy v kraji. S rukopisem následně oslovil nakladatelství skupiny Albatros, které ji přijalo pod svá křídla. Jak říká sám autor, příprava a samotné napsání zabralo zhruba dva měsíce. „Nejnáročnější byla ta etapa potom. Nesčetněkrát číst a upravovat text, nechat dokreslit ilustrace, zajistit korektury, grafiku a sazbu, to trvalo asi rok,“ nastiňuje Petr Hommer jednotlivé kroky.

Bojovky jsou zábava pro celou rodinu
Jak v dnešní době zabavit děti a ušetřit? Těchto sedm tipů vám uchrání peníze

Výsledkem je kniha o patnácti kapitolách s moderními tématy psaná jazykem šitým na míru dětským čtenářům a úžasnými ilustracemi Petra Palmy. „Kniha zahrnuje spoustu zajímavých témat, jako třeba co jsou peníze, jak vznikaly, ale třeba jak nakupovat chytře, jak ušetřit, jaká lákadla a nástrahy na internetu nás mohou o peníze připravit,“ vyjmenovává.

Petr Hommer s knihou Už umím šetřit, jejímž je autorem. Napsal ji s cílem zlepšit finanční gramotnost dětí.Petr Hommer s knihou Už umím šetřit, jejímž je autorem. Napsal ji s cílem zlepšit finanční gramotnost dětíZdroj: Deník/Klára Skálová

„Jsou tam i různé drobné úkoly na zainteresování rodiny. Chtěl jsem, aby děti více komunikovaly o tomto důležitém tématu s rodiči,“ dodává.

K tomu se přidaly i přednášky ve školách, které Petr Hommer také občas dělá. „Začaly mě oslovovat školy, jestli by bylo možné udělat dětem na prvním stupni přednášku nebo projektový den, kde bych je blíže seznámil s penězi, jak s nimi hospodařit, co jsou příjmy nebo výdaje,“ vypráví.

Děti zkoumají bankovky 

„Hravou formou na několika úkolech zjišťuji, co děti již znají a ve světě peněz vnímají, a co naopak ne. Velmi oblíbené je pro ně i odhalování ochranný prvků na bankovkách i s UV světlem. Řešíme rovněž například správný rozpočet z kapesného nebo principy rodinného rozpočtu. Na příkladech jim také ukazuji, jak si správně vybrat zboží podle informací na obalech. Učíme se, jak se dá pomoci mamince nakoupit levněji,“ vyjmenovává ekonom aktivity.

Loučná nad Desnou, hřiště Kociánov
PŘEHLEDNĚ: Venku a zadarmo. Kde si s dětmi užijete i bez drahých atrakcí

Jen u knihy ale autor nezůstal. Postupně k ní přibyly i omalovánky, pexeso a v přípravě je také kvarteto. „Všechny materiály jsem otextoval, vložil tam poučku, nebo nějakou zajímavost ze světa financí tak, aby byl naplněný edukativní princip,“ vysvětluje na závěr Petr Hommer