Takové bylo Hornoplánsko ještě před deseti lety. Zvrátit nepoměr mezi letní a zimní sezonou si kladl za cíl projekt Spěte u nás, lyžujte v Rakousku, který před osmi lety vytvořila čtveřice místních podnikatelů v cestovním ruchu.

Princip projektu je jednoduchý – nabídnout turistům cenově výhodný balíček, v němž bude kromě ubytování a stravy zahrnuta také doprava do nedalekého lyžařského střediska Hochficht na rakouské straně hranice a také doprava autobusem do skiareálu a zpátky k hotelu. Lákavý tahák na turisty zabral. Ubytovací zařízení totiž už jejich majitelé nejsou nuceni přes zimu zavírat.

„Dnes už jsme tak daleko, že v zimě přijíždí na Hornoplánsko stejný počet turistů jako v letním období,“ pochvaluje si ředitel Kulturního a informačního centra v Horní Plané Luděk Štěpánek.

Letos se do projektu Spěte u nás, lyžujte v Rakousku zapojilo už patnáct ubytovatelů z Horní Plané i okolních obcí. Ti za ceny od 5950 korun nabízejí turistům ubytování na šest nocí s polopenzí včetně pětidenního skipasu do lyžařského areálu Hochficht a dopravy skibusem. Hosté, kteří upřednostní vlastní dopravu za lyžováním, mohou balíček pořídit ještě levněji.

Objevený kraj

„Lidé na to slyší,“ potvrzuje Markéta Zelenková z Hotelu Jenišov. Právě toto ubytovací zařízení patřilo mezi čtyři první, jejichž provozovatelé vznik projektu iniciovali.

„Teď máme v zimě hotel obsazený, ještě před lety to ale byla tragédie. Turisté už si navykli, že u Lipna se dá strávit nejen letní dovolená, ale je to rovněž ideální místo pro milovníky zimních sportů,“ doplnila.

Většina „zimních“ hostů Hotelu Jenišov se sem prý vrací každoročně. Přijíždějí ale i výletníci, kteří zasněžené Hornoplánsko teprve objevují. „Jezdí lidé z Prahy, ale také ze severních Čech,“ doplňuje Markéta Zelenková.

Přestože přesná statistika návštěvnosti Horní Plané v zimním období prakticky neexistuje, poznatky místních obyvatel dokládají, že i když tato oblast zapadá sněhem, bývá tady pěkně rušno.

„Například během vánočních prázdnin vyráží z Hornoplánska směrem na Hochficht každý den pět až šest autobusů plných turistů. Jednou jsem v tomto období počítal i osobní auta, která projela přes hraniční přechod v Zadní Zvonkové. Bylo jich více než čtyři sta,“ říká Luděk Štěpánek.

Přestože projekt funguje, usnout na vavřínech Hornoplánští rozhodně nechtějí. Už brzy by tak turisté mohli například dostat na výběr, zda upřednostní lyžování v rakouském Hochfichtu, anebo se nechají skibusem odvézt raději do zimního střediska v Lipně nad Vltavou.

Postupně však přibývá i doprovodných lákadel, která dělají zimu na Hornoplánsku pro turisty ještě atraktivnější.

„V bezprostřední blízkosti města je několik upravovaných tras pro běžkaře, které jsou navíc často propojeny se stopami v centrální části Šumavy i sousedním Rakousku,“ vybírá Luděk Štěpánek.

Novinka: bar z ledu

Pověstným unikátem se stává i bruslařská dráha na lipenském jezeře, jež by se už brzy mohla proměnit doslova v evropský unikát.

„Svazek lipenských obcí nyní chystá žádosti o granty, z nichž jeden bude zaměřen na nákup sněžných roleb do Lipna, Frymburka, Černé v Pošumaví, Horní Plané a Nové Pece. S jejich pomocí bychom mohli upravovat bruslařskou dráhu na celém jezeře,“ prozrazuje Luděk Štěpánek.

Jak podotýká, již v letošní sezoně se bruslaři u Lipna mohou těšit na další novinku v podobě ledového baru, který bude stát u hornoplánského převozu. „Tady se bude moci každý občerstvit například grogem.“