Že jste se s Čechií nikdy nesetkali? Opak je dost možná pravdou. Její vyobrazení najdeme po celé republice, tím nejznámějším je pak zřejmě majestátní socha shlížící na Václavské náměstí v Praze z terasy před Národním muzeem.

Čechii doplňují ji alegorie Vltavy a Labe a po stranách zábradlí pak sochy znázorňující Moravu a Slezsko. To nás přivádí k dalšímu výkladu této legendy, který říká, že Čechie jsou vlastně tři – česká, moravská a slezská – pro každou z našich historických zemí jedna.

Jméno Čechie bylo na přelomu 19. a 20. století, jak se dnes říká, v kurzu. Nesla ho například řada hotelů v českých městech nebo slavné fotbalové kluby. Dokonce i nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě, Čechie-Böhmerland, odkazoval na patronku českých zemí.

V řemeslné pekárně Lukáše Maška ve Velkých Hamrech se vše dělá ručně. Zaměstnankyně právě balí buchty.
Postaru a bez kompromisů. Ve Velkých Hamrech vznikla originální řemeslná pekárna

V takové úctě drželi Čechii naši předci. A i když se s jejím jménem dnes už tolik nesetkáváme, rozhodně bychom na respekt k patronce Českých zemí neměli zapomenout.

Unikátní pamětní medaile oživuje úctu k patronce Českých zemíZdroj: cechiezdarma.cz Proto byla v nedávné době představena pamětní medaile právě s motivem polozapomenuté Čechie, aby tuto krásnou tradici oživila. Tuto medaili je možné objednat zdarma a mít tak připomínku toho, že jsme pyšní na svou zemi, přímo u sebe doma.

Čechii doprovází na averzu medaile majestátní bílý lev, reverz pak zdobí vyobrazení českého lva spolu s moravskou a slezskou orlicí. Více můžete zjistit na telefonu 844 05 05 05, nebo na webu www.cechiezdarma.cz, kde si medaili z limitované emise můžete i zdarma objednat.