Propad výroby časopisů a reklamních tiskovin, a tedy i pokles produkce takzvaných SC papírů, ale především neúnosné zvyšování cen elektřiny. To jsou podle vedení JIP – Papíren Větřní důvody plánovaného propouštění.

Papírny z Větřní

- Až dosud se v JIP – Papírnách Větřní vyráběly SC papíry na tisk magazínů a reklamních tiskovin, dále balicí a krepový papír.
- Větřínská továrna patří mezi největší české papírny.

„Poslední dny byly plné nejistoty, kolovaly tu různé informace a situace se měnila takřka z hodiny na hodinu,“ popsal atmosféru ve fabrice jeden ze zaměstnanců, který si nepřál uveřejnit své jméno.

Brány závodu, jehož tradice sahá až do roku 1870, má v několika vlnách opustit 135 zaměstnanců z původních zhruba 500. Výpovědi některým z nich mělo vedení společnosti rozdat už v pondělí, další pracovníci prý mohou nemilou zprávu čekat v úterý.

„Představenstvo společnosti se rozhodlo ukončit výrobu dřevitých SC papírů, a to k datu 1. září 2010,“ zdůvodnil v pondělí Deníku rozdávání výpovědí ředitel papíren Dušan Grmolec.

„S tímto krokem souvisí ukončení zpracování dřeva pro výrobu papíru. Během dalších tří měsíců pak částečně zmodernizujeme jeden z papírenských strojů a výrobní program přeorientujeme na produkci balicích papírů,“ doplnil.

Přesto výpověď nemine 135 lidí, kteří se podíleli právě na zpracování dřeva a výrobě SC papíru, určeného pro náročnější tisk časopisů, katalogů či reklamních tiskovin.

„Hlavním důvodem pro změnu výrobního programu společnosti je neúnosné navýšení distribučních poplatků za elektrickou energii, které nás zasáhne už v tomto roce,“ řekl Dušan Grmolec.

Za propouštěním ale stojí i propad výroby a zpracování SC papíru, zapříčiněný meziročním poklesem výroby časopisů a reklamních tiskovin ve střední Evropě, s tím související pokles cen SC papírů až o 20 procent, ale i komplikované zajišťování dřevní suroviny pro výrobu tohoto druhu papíru a nejasný vývoj ceny dřeva na příští období.

Starosta Větřní Jiří Kubík označil ohlášené propouštění za sociální otřes. „Navýšení počtu nezaměstnaných obyvatel negativně ovlivní sociální situaci ve Větřní, která je už tak dost vážná,“ uvedl s tím, že žádné oficiální informace od vedení společnosti prozatím neobdržel.

Nárůst nezaměstnanosti může podle něj mít i druhotný efekt. „Časem se může zhoršit platební morálka některých nájemníků obecních bytů,“ naznačil Jiří Kubík s tím, že obec nyní prověří možnosti, jak především lidem, kteří zůstanou bez práce delší dobu, pomoci.

Podle dostupných informací přitom plánované propouštění nebude v poslední době první – některé výpovědi se v papírnách údajně začaly rozdávat již před měsícem.

Jak potvrdil vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce, jenž se zúčastnil pondělního jednání mezi vedením a zaměstnanci papíren, v nejbližší době by mělo továrnu opustit pětadvacet lidí.

„Další pak budou následovat. Bohužel, do evidence úřadu práce se mnoho propuštěných dostane v listopadu, kdy křivka nezaměstnanosti na Českokrumlovsku stoupá nejstrměji,“ sdělil Luboš Mlčák.

Dá se tedy čekat, že najít jinou práci nebude pro bývalé zaměstnance papíren nijak snadné. „Volných míst je už nyní velmi málo,“ podotkl Luboš Mlčák. Ten na pondělním jednání nabídl zaměstnancům papíren schůzku, na níž by je seznámil s možnostmi rekvalifikace. Právě ta by těmto lidem mohla pomoci najít uplatnění na trhu práce rychleji.

Papírnám podle Dušana Grmolce nepřeje rozmach elektronických médií. „Pokles výroby a prodeje časopisů, novin a jiných tiskovin je v době internetu, televize a dalších komunikačních médií přirozeným vývojem. Je to stav, na který budou muset zareagovat i redakce tištěných novin a časopisů,“ řekl.
Tento negativní trend prý vyvažuje nárůst spotřeby balicích papírů nejen v Evropě, ale v celém světě.

„Díky našim šesti papírenským strojům umíme být velmi flexibilní a pružní v reakci na poptávku a vývoj situace v oblasti balicích technologií. Změna životního stylu dnešní civilizace přeje obalům z papíru a využívání recyklovatelných materiálů. Právě to je směr, kterým se v posledních letech ubíráme. Výroba SC papíru a časopisů pro nás není do budoucna zajímavá,“ poznamenal Dušan Grmolec.

Přisuzovat současný vývoj ve větřínských papírnách často skloňované ekonomické krizi by podle něj nebylo objektivní.

„Vedení JIP – Papíren Větřní nevnímá současnou situaci v Evropě jako hospodářskou krizi, ale jako evoluci a vývoj událostí, které se větší či menší mírou dotýkají každého z nás,“ dodal.

Práce je málo

- Na Českokrumlovsku bylo koncem července bez práce 2811 lidí z celkového počtu 35 007 ekonomicky aktivních obyvatel, což odpovídá 8% míře nezaměstnanosti.
- V rámci Jihočeského kraje mělo Českokrumlovsko v červenci třetí nejvyšší hodnotu nezaměstnanosti, hůře na tom byli už jen na Strakonicku a Táborsku.
- Ve Větřní dosahovala na konci prvního prázdninového měsíce nezaměstnanost hodnoty 13,8 %, což odpovídá 272 lidem bez práce z celkového počtu 1977 ekonomicky aktivních obyvatel obce.