Ač byla v pondělí skončená zimní sezona u Lipna o dvacet dní kratší než ta předešlá, provozovatelé zdejšího skiareálu si ji budou připomínat jako rekordní.

„Přijelo si k nám zalyžovat 210 tisíc lidí, což je o 30 tisíc lyžařů více než v sezoně 2008 až 2009,“ uvedl Martin Řezáč ze společnosti Lipno Servis, jež zimní středisko provozuje.

Ještě na začátku sezony to však na rekordní výsledky nevypadalo. „Nástup zimy byl pomalý, vánoční svátky navíc propršely,“ zdůvodnil Martin Řezáč. První měsíce nového roku ovšem neslavnou prognózu zvrátily.

„Návštěvnost skiareálu se výrazně zvedla hlavně v lednových všedních dnech, a to především díky Jihočechům. Ještě vydařenější pro nás byl únor, kdy měli školáci jarní prázdniny. V té době byl například resort Marina, který tady má největší ubytovací kapacitu, vůbec poprvé v historii úplně zaplněn,“ zmínil Martin Řezáč.

Naposledy se u Lipna za symbolickou dvacetikorunu lyžovalo na Velikonoční pondělí. Mezi těmi, kdo si přijeli vychutnat poslední chvíle na sněhu, byla i Zuzana Horáková z Berouna, která se na lyže vydala se svým přítelem.

„Na Lipně jsme vůbec poprvé, přijeli jsme za mou sestrou, která je tady na návštěvě u kamarádky. Počasí nám sice nepřeje, ale sníh na sjezdovce leží a lidí je tu tak akorát, takže si poslední lyžovačku určitě užijeme,“ řekla Zuzana cestou k lanovce.

Právě Češi mezi návštěvníky skiareálu v uplynulé sezoně drtivě převažovali. „Z celkového počtu lyžařů a snowboardistů jich bylo 91 procent,“ upřesnil Martin Řezáč.

Nejvíce tuzemských vyznavačů zimních sportů přijelo k Lipnu z jižních Čech, následovaly střední Čechy a jižní Morava. „Ze zahraničí k nám jezdili nejčastěji Holanďané. Nově Lipno objevili Němci, především z Bavorska a Saska, bylo tu i hodně Rusů a Poláků,“ dodal Martin Řezáč.

Lipno: ráno lyže, potom kolo

Ráno, dokud se na kvalitě sněhu ještě nestačily podepsat jarní teploty, hurá na lyže. A po obědě, když už sluneční paprsky ohřály vzduch na jarní teplotu, je třeba na kole či kolečkových bruslích prověřit kvalitu zdejších cyklostezek.

Přesně tak strávilo uplynulý víkend u lipenského jezera mnoho turistů.

Potvrdil to i pracovník půjčovny sportovního vybavení přímo na břehu jezera v Lipně nad Vltavou. „Zrovna včera si čtyři zákazníci přišli pro in–line brusle, půjčil jsem i pět kol,“ upřesnil v neděli Tomáš Lepka.

Novou, přes deset kilometrů dlouhou cyklotrasu z Lipna nad Vltavou do Frymburka, ale i další stezky v okolí jihočeského moře, si teď kromě tuzemských výletníků projíždějí i sportovci ze zahraničí.

„Je tu hodně Němců, kteří každoročně přijíždějí mimo hlavní sezonu,“ uvedl Tomáš Lepka. Doplnil, že svou dovolenou teď tráví u Lipna tradičně i Holanďané.

„Většina z nich kombinuje letní a zimní sporty – ráno lyžování a odpoledne brusle nebo kolo,“ řekl v neděli, kdy se ještě v lipenském skiareálu lyžovalo, Tomáš Lepka. „Hlavní nápor turistů ale teprve přijde, na letní sporty je teď přece jen ještě nestálé počasí,“ dodal.