Tragicky dopadl pro několik mladých lidí pobyt ve skautském stanovém táboře na Frýdavě. Ve středu v 19.41 hodin náhle jedním z velkých stanů otřásl výbuch.

„Vedoucí tábora chtěli večer vyměnit plotýnku na dvoukilogramové propan-butanové láhvi a místo ní na bombu nasadit světelný nástavec,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Ve stanu se v té chvíli údajně nacházelo devět lidí. Do výměny nástavce na bombě se pustili dva z nich.

„Při manipulaci ale uvolnili pojistný ventil a z láhve začal unikat plyn.“ Neštěstím bylo, že v blízkosti se nacházel otevřený oheň a v důsledku toho plyn vybouchl. Výbuch zranil pět osob, všem bylo více než osmnáct let. Mezi zraněnými nebylo žádné dítě.

Na místo výbuchu vyjela posádka záchranné služby Trans Hospital Frymburk.

„Jela do lesní lokality u Frýdavy. Na místo byl také vyslán vrtulník letecké záchranné služby a další sanitky z Českého Krumlova, protože jsme věděli, že je na místě větší počet popálených,“ řekl ředitel Trans Hospital Frymburk Bořek Bulíček.

„Na místě naše posádka zjistila pět zraněných, po dalších pěti minutách jí začali pomáhat záchranáři z vrtulníku a následně další členové přijíždějících záchranných týmů.“

Jeden pacient byl rovnou letecky transportován na popáleninové centrum do Prahy, další ranění sanitními vozy do nemocnice v Českých Budějovicích.

Příčinu požáru zjišťoval vyšetřovatel příčin požáru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, ale událost i nadále šetří policie.

„Důrazně proto apeluji na všechny turisty, kteří chtějí nocovat ve stanech, aby při manipulaci s plynovými lahvemi byli velmi opatrní,“ varuje Vendula Matějů.

„Pečlivě čtěte a dodržujte návod, manipulujte s plynovými láhvemi zásadně na volném prostranství, a to jenom ručně bez použití nářadí. Protože pak nedojde k uvolnění pojistného ventilu.“