Ale i dobytek přestává mít místy kvůli spálené trávě dostatek pastvy.
Sklizeň ozimého ječmene
v regionu spěje ke konci. V Brloze ve vyšší nadmořské výšce nastal na zahájení sklizně čas v pátek, ale jak rychle začal, tak rychle skončil. V sobotu pod pálivým sluncem totiž zbytek porostu vzplál
a požár se bleskurychle šířil.
„Měli jsme 60 hektarů ječmene," líčil v sobotu předseda Zemědělského družstva Brloh Václav Jungwirth. „V pátek jsme posíkli zhruba dvacet hektarů, dnes kombajn pole dvakrát objel, když v tom jeho šofér zjistil, že na druhém konci pole hoří. Snažil se to obsíct, aby zabránil šíření, než hasiči přijedou, ale nepodařilo se mu to. Oheň se strašně rychle šířil, což podporoval vítr. Ani hasiči už zničení porostu nestačili zabránit." Ti se proto snažili především zamezit rozšíření plamenů do lesa.
„Nevím, jak je možné, že pole chytilo, prohlíželi jsme kombajn, ale ten se zdál v pořádku," zamýšlel se Václav Jungwirth. „A to zrovna tento ječmen sypal sedm tun
z hektaru," povzdychl si. „Porost sice máme pojištěný, ale člověk kolem toho celý rok běhá – a úroda je pryč. Teď nám bude chybět takových 200 tun ječmene. Pěstujeme ho pro naši potřebu na krmivo pro zvířata. Kromě toho je pochopitelně pryč také sláma."
Potvrdil, že plodinám na polích začíná kriticky chybět vláha. Obilí zasychá, na Brložsku už zemědělci zaznamenali i příznaky nedostatku vláhy také na kukuřici.
Slunce nemilosrdně vypaluje trávu na pastvinách a posečených lukách. „Co se týká trávy na pastvu pro dobytek – je vyvaříno," konstatoval brložský předseda. „Na pastvinách už dobytek raději přikrmujeme balíky píce."
„Dobytek už ani nepřeháníme, nemá to cenu, pastviny jsou vyhořelé. Tím pádem asi bude trochu propad v přírůstku telat," popisoval situaci Václav Jungwirth.
„Sucho spálilo pšenice," potvrdila také Věra Marešová, agronomka Zemědělského družstva Netřebice. „Obilky zasychají v klase."
Padesát hektarů ozimého ječmene sklidili už v první dekádě července. Výnos se pohyboval kolem pěti tun z hektaru, což je celkem dobré, neboť s rekordními výnosy, z jakých se zemědělci radovali loni, tentokrát nemohou počítat.
„Pšenice, kromě těch pozdních, usychají odshora," líčila Věra Marešová. „Takže to vypadá tak, že zatímco sláma je zelená, klasy jsou suché. Počítáme tedy, že sklizeň pšenic zahájíme koncem příštího týdne. Předpokládáme, že výnos bude nic moc. Mám hrůzu, že u ozimé pšenice bude horší než ozimého ječmene."
Řepka, která rychle dozrává, bude pravděpodobně ke sklizni během deseti dnů. „Také ale spíše než dozrává, zasychá," podotkla agronomka.
V suchu, které panuje, závisí stav plodin na odrůdě a na nadmořské výšce.
„Říkám, že pšenice jsou ugrilované nastojato. Teď je znát každý metr. Například pšenice na našich polích kolem Krasejovky jsou v horším stavu než na Netřebicku. Modlíme se sice za déšť, ale za déšť normální, ne žádnou pohromu, která porosty dorazí," poznamenala Věra Marešová.