Na suchém poli se v žáru odpoledního slunce požár rychle rozšířil a začal ohrožovat nedaleký les.

Tísňovou linku 112 chvíli po 17. hodině zahltilo množství telefonátů s hlášením o požáru mezi Zálužím a Čertyní, neboť kouř byl vidět do daleka, takže ho nepřehlédli nejenom obyvatelé Českokrumlovska, ale také Českobudějovicka.

Operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje David Zálešák vyhlásil II. stupeň poplachu. „Na místo vyjelo deset požárních jednotek, z toho tři profesionální,“ řekl. „Hasiči se v první řadě zaměřili na ochranu obydlí u pole v Čertyni, poté se snažili zabránit vniknutí ohně do nedalekého lesa,“ dodal.

Oheň podle předběžného odhadu zasáhl 27 hektarů a způsobil škodu ve výši zhruba půl milionu korun.

Podle svědků oheň pravděpodobně vznikl na pozemku, kde pracoval drtič slámy. „Při střetu stroje s kamenem mohla vylétnout jiskra a to ke vznícení slámy stačí,“ odhadovali četní přihlížející, co se mohlo stát. Během chvilky plameny vnikly na sousední pole s nesklizeným obilím.

Na pomoc přijely i traktory s pluhem z dolnotřebonínského družstva, aby vytvořily pruh z ornice, před nímž by se oheň zastavil. To se podařilo!

Do 19 hodin hasiči požár lokalizovali a dál ho skrápěli vodou i za pomoci letecké hasičské služby, která provedla osm obletů s vodou. „Oheň byl lokalizován v 18.30 hodin,“ upřesnil David Zálešák.