To se také zvědavcům, co vyrazili před 13. hodinou k ohni, potvrdilo. Na poli za Třebonínem se na poli sálajícím horkem vzňal porost jarního ječmene, který ten den zemědělci sklízeli.

Profesionální hasiči z Českého Krumlova ale byli na místě v „cuku letu", takže požár rychle zlikvidovali. Několik hasičů totiž v té chvíli zasahovalo na hlavním silničním tahu z Č. Budějovic do Č. Krumlova nedaleko odtud, na druhé straně Třebonína pod Věncovou horou u dopravní nehody.

„Všimli jsme si kouře a v tom už nás na místo posílal operační důstojník, kterému zřejmě požár nahlásila posádka kombajnu na poli," řekl velitel zásahu Karel Mondek. „Vzápětí za námi na pole dorazilo další hasičské auto a pomáhali nám i místní dobrovolní hasiči. Požár jsme uhasili rychle. Začali jsme od okrajů po obvodu, aby se oheň dál nešířil a hned také spáleniště oboral traktorista s pluhem. Naštěstí nefouká vítr, jinak by to bylo horší."

Slunce nemilosrdně pálilo, porosty jsou naprosto suché, stačí jiskřička a požár je na světě. To se zřejmě stalo i na poli. „Předběžně se dá říci, že s největší pravděpodobností porost zapálila jiskra, když se do kombajnu dostal kamen," přitakal vyšetřovatel požáru Ivo Proisl, který byl na místě.

Oheň díky včasnému uhašení nezpůsobil velkou škodu, černé spáleniště zaujímalo odhadem kolo o ploše50 m2.