Profesionální hasiči z Kaplice tam s cisternou vyjeli v 16.29 hodin, k požáru byly vyslány i jednotky dobrovolných hasičů z Omlenice a Kaplice. Podle oznámení hořelo na ploše asi 20 krát 20 metrů, jenomže když hasiči na místě prozkoumali situaci, zjistili, že už je zasaženo 50 krát 30 metrů.

„Terén byl poměrně náročný," líčil velitel zásahu a vedoucí kaplických hasičů Pavel Vejvara. „S technikou jsme nemohli zajet až k požáru, takže jsme k němu museli natáhnout více než 150 metrů hadic. Hasili jsme dvěma proudy." Situace si žádala posily. Kromě již zmiňovaných dobrovolných hasičů přijeli na pomoc také hasiči z Malont.

Nad Omlenicí  hořel les na svahu, téměř až na vrcholu kopce. Před hořící lokalitou se rozkládala mýtina, na níž  evidentně předtím lidé spalovali dřevní odpad, neboť některý byl ještě žhavý.
Jenomže je poměrně sucho a do lesa možná dolétla nějaká ta jiskra.

„Zdálo se, že hoří jenom vrchní hrabanka," řekl Pavel Vejvara. „Naštěstí v té době nebyl nijak velký vítr."
Nicméně hasiči si tam užili své. „Bylo to fyzicky náročnější," připustil Pavel Vejvara.  „Museli jsme nahoru tahat hadice a svah byl docela prudký. Ale zhruba za dvě hodiny byl požár uhašený."

Hasiči majiteli lesa uchránili hodnotu ve výši 200 000 korun. Příčinu požáru zkoumá vyšetřovatel hasičského záchranného sboru.

Les patří obci. Tam si oddychli, že ač požár vypadal strašidelně, prakticky k žádné škodě nedošlo.  „Náš lesní hospodář mě ujistil, že hořelo jen na povrchu a vzrostlé stromy to přežijí," řekl starosta  Omlenice Karel Holub. „Šlo o mýtinu po těžbě, na níž se předtím pálilo klestí a oheň se rozšířil na kraj lesa.  Bylo to nepříjemné, ale díky včasnému zásahu to dobře dopadlo," oddychl si. Omleničtí hasiči ohněm zčernalou lokalitu raději hlídali ještě celou noc.