Hasičů u zásahu je třeba čím dál méně. „V noci na pondělí zůstaly na požářišti v Jetěticích všechny profesionální jednotky. Všechny dobrovolné, kromě těch, které obsluhují už jediné čerpací stanoviště, se v neděli v podvečer vrátily zpět na své základny," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Ty, kdo zůstali, nečekala rozhodně klidná noc. „Hasiči po celou noc dohašovali. Pomalu postupovali po požářišti a pečlivě vyhledávali termokamerami ohniska, která prolévali vodou. Opět byl velkou pomocí déšť jak v nočních tak ranních hodinách," zmínila mluvčí.

Situace se vylepšila natolik, že v pondělí mohli balit i někteří profesionálové. „Dopoledne svůj zásah ukončily odřady Středočeského a Plzeňského kraje. Velitel zásahu odeslal na základnu také techniku Záchranného útvaru HZS ČR. Na místo si však povolal dokumentační skupinu HZS Jihočeského kraje, která dronem s termokamerou monitorovala ještě některé oblasti a vyhledávala možná skrytá ohniska," popisuje situaci z pondělního dopoledne.

Zásah v Jetěticích ale hned tek úplně neskončí. „Jihočeské profesionální jednotky budou v dohašování pokračovat ještě v průběhu dne. Jejich počet bude také ale postupně redukován. Plánujeme snížení jejich počtu na druhý stupeň požárního poplachu, a to ještě teď v dopoledních hodinách. Na večer a noc pak plánujeme monitoring celého požářiště," naznačila Vendula Matějů.

„Vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na 10 milionů korun, stejnou hodnotu mají i uchráněné hodnoty. Vyšetřování požáru je ale zatím na začátku, je možné, že se částky budou měnit. Příčina vzniku požáru je stále v šetření," dodává k otázkám, které po zažehnání největšího problému Jihočechy teprve začínají pálit.