O tom, že hoří hromada štěpky, se hasiči dozvěděli ve čtvrtek ve 20.13 hodin. Operační středisko v Českých Budějovicích na místo vyslalo nejenom profesionální jednotku z Frymburka, jejíž členové vyjeli se dvěma cisternami, ale posílila ji ještě o další hasiče.

„A to z jednotek SDH Horní Planá, Nová Pec, Černá v Pošumaví a Volary," sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Hasičům byl nápomocen i hornoplánský přívoz, převozníci převezli na druhý břeh frymburské cisterny.

Nicméně první na místo přijeli hasiči z Nové Pece. Jejich velitel na to konto podal upřesňující hlášení: „Hoří větve a štěpky na ploše dvacet krát sedm metrů. Jedná se o plochu, které patří Vojenským lesům a statkům." Velitel ihned kontaktoval také společnost E.on, protože v blízkosti vedlo elektrické vedení.

„Na místo postupně dojížděly další jednotky a pouštěly se do hašení," líčila Vendula Matějů. „Na místě zřídily čerpací stanoviště." Kromě českobudějovického střediska akci sledovali i hasiči  operačního střediska v rakouském Linci, v záloze byly připraveny vyjet  i nejbližší rakouské jednotky.  „Jejich pomoci ale nebylo třeba," doplnila Vendula Matějů.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu krátce před 22. hodinou. Policie pomohla sehnat nakladač, s jehož pomocí byla hořící hromada rozhrabávána a prolévána vodou. Ovšem pro úplné dohašení muselo být v Bližší Lhotě zřízeno další čerpací stanoviště, odkud hasiči na místo pořáru přiváželi vodu.

Úplné dohašení nahlásil velitel zásahu na operační středisko v 0.52 hodin. Jednotky začaly odjíždět, místo hasiči předali správci, zásah skončil ve 2.19 hodin.

Škoda byla ohadnuta na 50 000 korun, hodnota uchráněného majetku je 20 000 korun. Příčina požáru se vyšetřuje.