Pokud se vám zdá, že v poslední době slyšíte v regionu každou chvíli sirény hasičských vozů, až se nad tím pozastavujete, nemýlíte se.Jen od začátku roku do konce dubna hasiči na Českokrumlovsku likvidovali 76 požárů. To je o osmadvacet případů více než za stejné období loňského roku.

Jak je to možné? Podle českokrumlovského vyšetřovatele požárů Františka Veise za tímto nárůstem stojí letošní suché počasí. To však není jedinou příčinou neštěstí, která hasí chráněnci svatého Floriána. „Na okrajích lesů se také stále ve větší míře objevují nelegální skládky, kam lidé vyvážejí domovní odpad včetně hořlavého materiálu. K tomu, aby vše začalo hořet, pak už stačí jen trocha neopatrnosti nebo úmysl," řekl František Veis.

Ředitel českokrumlovských hasičů Pavel Rožboud podotkl, že za větším množstvím požárů stojí i počasí lákající lidi do přírody. I proto hasiči likvidují třeba požáry suché trávy kolem cyklostezek, kam výletníci odhodí nedopalek cigarety.

Nezřídka za požáry stojí i děti, které zkoušejí, jak je který materiál hořlavý a jak rychle jsou schopny ho samy uhasit. „To je zřejmě i případ nedávného požáru stohu ve Chvalšinách, kde máme podezření, že oheň se rozšířil právě po dětské hře," doplnil František Veis.

Jak se tedy chovat, aby do statistik výjezdů hasičů přibývalo co nejméně případů?

Zejména při pohybu v přírodním prostředí bychom se hlavně za počasí, jaké vládlo posledním dnům, měli vyvarovat rozdělávání otevřených ohňů. „V lese a ve vzdálenosti do 50 metrů od lesa je to dokonce zakázáno," zdůraznil František Veis. Radno není ani v přírodě kouřit, odhazovat tady nedopalky cigaret anebo manipulovat se sirkami.

„Důležitá je i opatrnost při spalování zahradního odpadu, třeba listí nebo větví. Odpad bychom neměli nikdy pálit v suché trávě anebo poblíž nejrůznějších hořlavých materiálů. Podcenit nesmíme ani vítr, jehož přičiněním se oheň velmi rychle šíří. Základem ale je nenechávat pálený odpad bez dozoru, byť jen na okamžik," poradil vyšetřovatel požárů.

Když už se oheň začne šířit, neměli bychom se ho nejdříve pokoušet uhasit. To první, co v takovém případě musíme udělat, je zavolat hasiče. „Oheň se vždy šíří velmi rychle, a tak je pro nás cenná každá minuta času. Vždy říkám, že je lepší, když požár lidé ohlásí s rizikem, že za své neopatrné počínání pak dostanou malý postih, než aby nám zavolali pozdě a způsobili tím obrovské škody," uzavřel Pavel Rožboud.