Ve čtvrtek kolem 22.30 hodin hasiče vyburcoval alarm, který signalizoval, že hoří v chatě Lanovka, která byla plná lidí, převážně studentů.
Na Lipně vypukly hotové manévry.

První na místo vyrazili frymburští profesionální hasiči a protože byl skutečně vidět nějaký kouř, nebylo nač čekat.
„Jelikož operační důstojníci předpokládali, že je uvnitř hodně osob, vyslali na místo osádky osmi cisteren," líčila Vendula Matějů.

Na místo pospíchali profesionální hasiči z Frymburka a Českého Krumlova, ale stejně tak dobrovolní hasiči z Loučovic, Černé v Pošumaví a Vyššího Brodu. Nechyběli mezi nimi ani frymburští dobrovolní hasiči. „Jeli jsme tam s cisternou CAS o objemu 8000 litrů, výškovou plošinou a s traktorem," přitakal velitel jednotky dobrovolných hasičů Antonín Labaj. „Vyšebrodští na místo jeli i s automobilovým žebříkem," dodala Vendula Matějů.

K chatě se sjeli policisté a zdravotnické záchranné vozy. „Když naše posádka přijela na místo, byli už všichni lidé z chaty venku," vyprávěl včera ředitel společnosti Trans Hospital Frymburk Bořek Bulíček. „Prohlédli jsme si je, jestli mezi nimi nejsou zranění, protože při evakuaci se může stát, jak jsou lidé ve stresu a vyděšení, že si způsobí různá zranění od vyvrknutých kotníků přes úrazy hlavy až po zlomeniny. Naštěstí nic z toho se nestalo."

„Během jízdy byli naši dobrovolní hasiči odvoláni," řekl Antonín Labaj. A nejenom oni.

Ukázalo se totiž, že nikde nehoří a za vším zřejmě vězí nejapný žertík nějakých šprýmařů. Zatímco se venku klepalo zimou více než sto rekreantů, které alarm vyhnal z tepla pokojů, profesionální hasiči chatu prohlédli a zjistili, že si někdo hrál s přenosným hasicím přístrojem, v důsledku čehož spustil alarm. Mimochodem hasicí přístroj byl práškový, proto prach vyvolával dojem kouře.

Více čtěte v sobotním vydání Českokrumlovského deníku.