Ve čtvrtek večer vzplál v obci Mojné požár. Náhodná svědkyně zahlédla krátce po dvacáté hodině kouř stoupající z průduchů střechy jednoho z místních statků.

„Bylo to neuvěřitelně rychlé. Nejdříve jsem viděla kouř na střeše a než přijeli hasiči, už bylo slyšet praskání plamenů ve stodole,“ uvedla v pátek svědkyně.

Místní hasiči dorazili k plamenům během deseti minut. Ani je nemuseli dlouho hledat. Hořela hospodářská část jednoho ze statků v obci. Ten sousedí s obecním sálem a hospodou.

Živel zničil především stodolu a obytná část statku zůstala naštěstí ve větším měřítku ohněm nezasažena. Přesto i tady plameny začínaly vydatně řádit.

„Na pomoc přijeli i z Velešína, Českého Krumlova a Kaplice," doplnila během večerního zásahu přímo na místě starostka Mojného Jana Zoufalá. Během hodiny se jim podařilo požár dostat pod kontrolu, přesto se předběžné odhady škod pohybují kolem tři čtvrtě milionu korun.

Kolem deváté hodiny večerní také dorazil majitel objektu. Zachraňující hasiči i lidé z obce mu pomohli z domu vynosit a zachránit ještě alespoň nějaký majetek. Ten uskladnili právě v sousedícím sále místní hospody.

Ačkoliv si nepřál zveřejnit své jméno, na otázky Deníku ochotně odpovídal: „Beru to, jak to je,“ řekl. „Zažil jsem už dvakrát povodeň. Teď jde o to, abych se dohodl s pojišťovnou a hlavně, že se tady nikomu nic nestalo,“ dodal.

Odlehčenou perličkou může být i to, že o několik metrů dál slavili místní hasiči narozeniny svého bývalého velitele.

„Nejkurióznější na tom bylo, že když začala houkat siréna, nikdo ve vsi nevěřil, že hoří. Všichni si mysleli, že to je na počest velitele,“ okomentovala situaci starostka Jana Zoufalá.

Podle sdělení Policie České republiky se dům vzňal pravděpodobně kvůli špatné obsluze kamen, nicméně ve hře jsou celkem tři různé možnosti vznícení.

„Obyvatel, který v domě zrovna byl, nedokázal na vznikající požár včas zareagovat. Naštěstí zůstal sám nezraněn," doplnil krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.