Rozruch způsobil ve středu odpoledne požár v historickém centru Českého Krumlova. Z ulice od divadla se valil černý dým a po 16. hodině na místo dorazili českokrumlovští hasiči. Vybaveni dýchacími přístroji se pustili do hašení penzionu Myší díra, přesněji řečeno jeho přístavku. Diváci situaci sledovali od divadla, ale chvílemi jim nezbylo, než utéci, aby nedýchali dusivý dým, který zamořoval ulici.

Zachráněné týrané štěně Marley z Prachatic se už léčí v domě provozovatele českobudějovického útulku Animal Rescue.
Týraný Marley jde ve středu pod kudlu

Krámek s drobnými předměty, za nímž se nachází hořící přístavba, hlídala před požárem jeho prodavačka. „Hlídám, aby to nešlo na barák,“ říkala. „Jak to začalo hořet, nevím. Ve čtyři hodiny jsme říkali, že tady někdo dělá oheň a v půl pátý se najednou vyvalily plameny. Ale co tam chytlo nevím. Oni tam mají takovou umělohmotnou střechu a ta asi na té přístavbě začala hořet. Dál nevím. Hasiče nám pomohla zavolat paní z elektra.“ Ta se snažila sehnat po telefonu také majitele penzionu, ale marně. Nicméně ten se za chvíli objevil na místě.

Hranice dříví po požáru a před pálením čarodějnice na jejím vršku.
Vatru na pálení čarodějnice museli hasit hasiči

Hasiči z penzionu vyvedli ven ubytované asijské hosty se zabalenými kufry, na místě působili strážníci i státní policie. Po chvíli na místo přijel i hasičský automobil s výsuvným žebříkem. Dým se šíří po Krumlově, každou chvíli houkají hasičská auta. Lidé říkají, že se po čase objevily plameny.

Podle vyjádření Venduly Matějů, mluvčí HZS Jihočeského kraje, byl vyhlášen požární poplach druhého stupně. "Na místě zasahují jednotky profesionálních hasičů z České Krumlova, Českých Budějovic, Kaplice a Křemže. Spolu s nimi také jednotky dobrovolných hasičů Valešín, Chvalšiny a VHJ Boletice. Informace o zraněných osobách nemáme a nebyla nutná ani evakuace osob, ty opustily oba zasažené objekty samy," uvedla mluvčí HZS.

Zdroj: Deník / Zuzana Gabajová

Podrobnosti dodává velitel krumlovského územního odboru HZS Pavel Rožboud: "Oba objekty jsou zasažené požárem, nedošlo k žádnému zranění, pouze škodám na majetku. Požár se rozšířil z prostoru mezi nimi, proto je to tak velké. Vodu bereme z hydrantové sítě, z řeky a vozíme si ji v cisternách." Po příjezdu na místo hasiči vyhlásili 2. stupeň poplachu, což znamená více než osm aut. "Budějovičtí hasiči tu jsou proto, že mají tzv. Kobru, která prostříkne zeď, udělá si díru pro vodní proud." V domech jsou skrytá ohniska, oba domy jsou zasažené požárem. "Kropili jsme vedlejší objekt, hrozilo, že chytne, ale požár se tam nedostal," dodává velitel hasičů.

Podle mluvčí hasičů Venduly Matějů je požár pod kontrolou, ale ještě dlouhé hodiny bude trvat, než se rozeberou krovy, střechy a další části objektů a budou dostatečně prolita vodou, aby nedošlo ke znovuvznícení.

Hasiči požár dohasili a vracejí se na své základny. „Právě končíme,“ ohlásil ve 21:15 šéf českokrumlovského územního odboru HZS Pavel Rožboud. „Provedli jsme likvidaci požáru a objekt jsme zabezpečili proti vstupu. Objekty budeme monitorovat společně s městkou policií a ráno na místo přijedou naši vyšetřovatelé.“