Jako první na místo dorazili profesionální hasiči z Českého Krumlova a rychle požár dostali pod kontrolu. Vodu museli hasiči táhnout z lesní cesty do kopce několik set metrů přes tzv. přečerpávací stanici. Tou byla cisterna hořických dobrovolníků. "My z Chvalšin jsme přijeli až po nich, to bylo asi v půl jedenácté v noci," upřesnila na místě požáru dobrovolná hasička Zdeňka Pokorná, která je patnáct let u chvalšinské zásahové jednotky a předtím byla léta řadovou členkou.

Momentálně je jedinou ženou u SDH Chvalšiny, protože její kolegyně je na mateřské. "Když jsme přijeli, krumlovští hasiči už hasili a my už jsme plameny neviděli. Nyní dohašujeme, říkali, že zhruba do tří hodin to budeme prolévat vodou a pak tu zůstanou asi domácí, tj. kájovští hasiči. "Jsou tu profesionální hasiči z Českého Krumlova, dobrovolní hasiči z Chvalšin a Brloha, ti jsou na proudech, Hořice na Šumavě také na proudech a nahoře u auta," vyjmenoval před polednem velitel zásahu Marek Voldřich od krumlovských profesionálů. "Vodu vozí cisterny křemežských a budějovických profesionálů a také auto vojenských hasičů."

Trojice cisteren vozí vodu do lesa z Kájova. Tam jezdí přes Kladenské Rovné, vodu nabírají z Polečnice, a jezdí zpátky přes Přelštice, aby se auta nepotkávala na cestě. "My jsme byli ráno povoláni na doplňování vody, u požáru jsem nebyl," dodal u čerpadla u Polečnice velitel kájovského Sboru dobrovolných hasičů Jan Čulík. "Vypadá to na půl den prolévání minimálně."

Na místě požáru budou hasiči držet hlídku do doby, než bude jisté, že se oheň znovu nerozhoří.