„Ráno jsem při vycházce za čistírnou odpadních vod ucítil kouř a poté uviděl kouř kus od cesty v lese,“ vyprávěl ve středu Václav Perník mladší z Přísečné. Neváhal, šel se na místo podívat a ještěže tak učinil.

Od doutnajícího ohníčku, který si tam někdo udělal, se oheň již šířil kolem ve stráni nad řekou na ploše zhruba deseti metrů čtverečních. Václav Perník okamžitě informoval hasiče, kteří na místo vyrazili v 7.45 hodin. Zasaženou plochu zhruba půl hodiny prolévali vodou. Díky včasnému zásahu požár uhasili bez toho, že by vznikla škoda.

Hasiči i meteorologové neustále upozorňují na veliké sucho a nebezpečí požárů, které skutečně přibývají. Profesionální hasiči na jihu Čech například jenom od pondělka 15. dubna do neděle 21. dubna vyjeli celkem k 87 požárům, z toho k 59 požárům lesních porostů či trav.

Vendula Matějů, mluvčí jihočeských hasičů, proto radí: „Doporučujeme nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Ověřte si, zda obec nevydala místní vyhlášku či zákaz, upravující zásady chování za sucha a tepla. Úsporně hospodařte s vodou.“