Poplach začal hasičům v pondělí krátce před půlnocí, když pracovník kravína, kde je třísměnný provoz, zjistil, že hoří skládka a nahlásil to na tísňovou linku. Operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu.

Do Brloha vyjeli v 23.40 hodin profesionální hasiči ze stanice Křemže a jednotka dobrovolných hasičů Brloha. Následně operační středisko svolalo do akce ještě jednotky hasičů z Chvalšin, Holubova a Ktiše. Ze stanice Český Krumlov byla povolána velkoobjemová cisterna.

„Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen, protože bylo nutné zajistit dodávky vody na požářiště a množství potřebné techniky,“ sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. „Ke skládce dorazilo celkem sedm cisteren a dva dopravní automobily.“

Hasiči snášeli pacienta z rekonstruovaného domu pomocí speciální techniky.
Na stavbě chráněného bydlení v Kaplici se zranil pracovník. Snášeli ho plošinou

Hasiči při průzkumu na místě zjistili, že v areálu místního zemědělského družstva hoří hromada pneumatik používaných k zatěžkávání a požár se rozšířil na pytle plastového odpadu. „Ty shořely úplně, pneumatiky v době příjezdu hasičů hořely intenzivně plamenným hořením,“ doplnila Vendula Matějů. Hořelo na ploše zhruba 20 x 15 metrů, pneumatiky byly naskládány do výšky přibližně 2,5 metru.

Hořící skládka se naštěstí nacházela na kraji areálu družstva v blízkosti pole, požár neohrožoval žádné budovy ani porosty. Kouř, který šel z hořících pneumatik, nešel směrem na obec, takže ani nebylo nutné přijímat opatření vzhledem k obyvatelstvu.

Zasahujícím hasičům se nasazením několika proudů podařilo požár za necelou hodinu zredukovat na plochu 10 x 8 metrů. Lokalizaci požáru nahlásili v 1:31 hodin. Plastové pytle shořely kompletně, pouze doutnající pneumatiky místní manipulátor rozvážel a hasiči je postupně dohašovali.

Srážka auta s vlakem v Loučovicích na Krumlovsku 3. května 2022.
Druhá úterní nehoda na přejezdu v kraji: auto se střetlo s vlakem u Loučovic

Vzniklá škoda je nulová, příčina vzniku požáru je v šetření.

Zěmědělci ZD Brloh jsou ale přesvědčeni, že gumy, které družstvo využívalo k zatížení plachet při přikrývání silážních jam, někdo zapálil úmyslně. „Musel to někdo zapálit,“ přitakal předseda družstva Václav Jungwirth. „Ty pneumatiky tam ležely dlouho a byly plné vody. A požár pravděpodobně vznikl zhruba uprostřed hromady. Zapálit ty gumy není jednoduché, tomu musel někdo něčím pomoci.“

Nehoda, která je k nevíře, se odehrála kousek od pálení čarodějnic ve Velešíně.
Šofér s autem udělal ve Velešíně kotrmelec kousek od májky. Chystali lampiony

Zápach v pondělí v noci zaregistroval a kouř i záři uviděl zaměstnanec kravína. „Ráno se ty gumy vzňaly znova,“ líčil Václav Jungwirth. „Tento oheň už jsme zlikvidovali spolu s brložskými hasiči. Skládka byla bezcenná, takže škoda je nulová.“ Shořely rovněž asi čtyři pytle napěchované odpadními plastovými obaly z balíků a starými foliemi ze silážních jam. „Škoda je nulová, ale teď budeme mít náklady s likvidací ohořelého odpadu a znepokojuje nás přesvědčení, že to byl úmyslný čin.“