Vyvrácené okenice v přízemí i v obytném podkroví, očazené a popraskané zdi a kolem policejní páska s nápisem vstup zakázán. Takový obrázek poskytoval v neděli 14. ledna dopoledne v Kamenném Újezdu na Českobudějovicku dům, který zasáhl požár po úniku plynu.

Policejní páska zabrala i přilehlou komunikaci, takže na návsi byly na dvou místech dodatečně osazené značky zákaz vjezdu.

Podle informací Deníku mohl požár vzniknout po úniku plynu při stavebních úpravách domu. Z bezpečnostních důvodů byl proto přívod plynu v lokalitě vypnut. Oprava po havárii měla být dokončena v sobotu s postupným obnovováním dodávek. Kvůli havárii například musely být vypnuté i plynové kotle.

Výbuch plynu zanechal škodu za osm milionů

K výbuchu plynu došlo v sobotu 13. ledna dopoledne. Na místě začalo hořet a jedna osoba byla zraněná, na místě zasahovaly všechny složky IZS. Škoda je osm milionů korun.

„Dům, ve kterém došlo k výbuchu, je značně poškozený. Celá obec je odpojená od plynu,“ uvedla v den nehody na sociální síti X Policie ČR.

Na místo vyjížděli i záchranáři. „Poskytli jsme přednemocniční neodkladnou péči jednomu zraněnému muži, který utrpěl popáleniny v oblasti obličeje. Po ošetření a zajištění stavu jsme ho převezli do českobudějovické nemocnice. Nikdo další nebyl zraněný,“ zmínila tisková mluvčí Jihočeské záchranné služby Zuzana Fajtlová.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanic České Budějovice, Český Krumlov, JSDHO Velešín a Krasejovka. Podle informací hasičů se požár od přípojky rozšířil přes sklep a první patro až do střechy.

Informaci o požáru dostali hasiči krátce před desátou hodinou dopoledne. „Na místo jsme vyslali sedm cisteren, dva dopravní automobily, automobilovou plošinu a automobilový žebřík,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů. Doplnila, že na místo byli povolaní také technici EDG a statik, který rozhodl, že dům je neobyvatelný a půjde k demolici. Okolnosti případu řeší Policie ČR.