V areálu zasahují jednotky profesionálních hasičů a vydatně pomáhají i sbory dobrovolných hasičů z Hrabic a Vimperka a také z okolních obcí. Je nasazena výšková technika pro možnost hašení požáru střech. Na místo už dorazila i těžká technika, kterou si velitel zásahu vyžádal na rozebírání železné konstrukce a vyvážení odpadu z haly.

Práci hasičům komplikuje počasí, které panuje už několik dní.

Požár třídírny odpadů ve Vimperku. | Video: HZS Jihočeského kraje

„V současné době je požár pod kontrolou, ale na místě budou hasiči zůstávat po celý den, aby i nadále kontrolovali stav v areálu třídírny. Hnědošedý dým, který stoupá z požářiště, je způsoben hašením. Může se stát, že v některých částech města bude nižší tlak vody ve vodovodním potrubí, protože se voda čerpá z hydrantů a zároveň i z Volyňky. Za město Vimperk velké poděkování všem profesionálním a dobrovolným hasičům, kteří jsou na místě již od půlnoci,“ dodala k akci starostka města Jaroslava Martanová.

Obrovské mraky dýmu řeší už od noci i místní. „V areálu starých kasáren je obrovský požár. Od jedné hodiny v noci lítali hasiči sem tam přes Vimperk čerpat vodu! Ve tmě byl vidět černý sloup dýmu až k měsíci, smrad spáleniště jsem měla až v obýváku a dokonce nám tady padal popílek z hoření,“ uvedla na sociální síti jedna z obyvatelek města.

Podle jednoho z přihlížejících, který pracuje ve vimperských technických službách, začalo hořet kolem jedné hodiny v noci. Od té doby jsou hasiči na nohou. Podle něj by neměla být příčinou vzniku požáru vina člověk, protože v podniku pracuje jen ranní směna.

Firma Jihosepar působí od roku 2011, věnuje se efektivnímu odpadovému hospodářství, svozu a výkup odpadů. Vyjádření vedení společnosti se nám získat nepodařilo, protože stále jedná s vyšetřujícími orgány.

Ve Vimperku vzplála třídírna odpadu

Hasiči využívají drony i těžkou techniku

Hasiči přijali na tísňovou linku informaci o kouři valícím se z třídírny odpadu ve Špidrově ulici ve Vimperku dvacet osm minut po půlnoci.

V první fázi byli na místo vysláni profesionální hasiči ze stanice Vimperk a svolány jednotky SDH obcí Hrabice a Svatá Máří. Poté, co první jednotka podala zprávu, že se jedná o požár velké haly, následovalo povolání dalších cisteren a výškové techniky ze stanice Prachatice a jednotek SDH obcí Čkyně, Vimperk a Zdíkov. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Požár haly ve Vimperku. | Video: HZS Jihočeského kraje

„Velitel zásahu podával po průzkumu upřesňující informace, a to, že se jedná o halu - recyklační linku separovaného odpadu, která hoří v plném rozsahu a uvnitř které je naskládaný odpad. Na hořící halu je stavebně přímo přilehlá další hala, ze které hasiči vyvezli ven stroje a kterou se snaží před požárem chránit ochlazováním. Jako další posilové jednotky na požářiště přijeli profesionální hasiči ze stanice  Strakonice a jednotky SDH obcí Stachy a Budilov," uvedla tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Celkem u požáru zasahují osádky dvou automobilových žebříků, ze kterých je hořící hala hašena a další ochlazována vnější cestou, dále 12 cisteren pro dostatek hasební vody, dopravní automobil a kontejner nouzového přežití, který je důležitý pro zázemí pro zasahující hasiče.

„Velitel zásahu si dále vyžádal dokumentační skupinu HZS Jihočeského kraje, pomocí dronů a termokamery je možné lépe zmonitorovat požářiště a pak rozhodnout o efektivní taktice zásahu," dodala Vendula Matějů. Na požářiště je zároveň dovážena pitná voda a především další dýchací technika.
Do Vimperka byla dále vyžádána těžká technika ze Záchranného útvaru HZS ČR ze Zbiroha, pomocí které budou rozebírány železné konstrukce a vyvážen z haly odpad.
Požár je v tuto chvíli pod kontrolou zasahujících hasičů, lokalizace byla nahlášena krátce po půl páté ranní. Zásah však stále trvá.
Výše vzniklé škody bude řádově v desítkách miliónů, příčina vzniku požáru je v šetření.