Rozsáhlá rekonstrukce kaplického gymnázia, na kterou škola získala přes devět milionů korun z Evropské unie, je ve finále. Ve čtvrtek se uskutečnila kolaudace a včera od půl jedenácté dopoledne slavnostní otevření.

„Všechno proběhlo v pořádku. Jsem fakt ráda, že se nám podařilo získat peníze. Myslím si, že škola dost prokoukla. Musím pochválit spolupráci s městem, které je majitelem budovy. Také Krajský úřad Jihočeského kraje, což je zřizovatel, se k tomu postavil dobře,“ ocenila včera ředitelka školy Marta Caisová.

Výdejna

Hlavním místem prací byla kuchyně, která se změnila na výdejnu. Nevyhovovala totiž hygienickým normám.

„Jelikož se zrekonstruoval Slovanský dům, tak se vaří tam. Celkové náklady na rekonstrukci jídelny a vývařovny by byly moc obrovské,“ uvedl Ota Kořínek, jeden ze zhotovitelů projektu.

Do 21. století se přenesly šatny. Ty původní již byly podle zástupkyně ředitelky Jiřiny Staňkové už opravdu hrůzostrašné.

Kromě nových záchodů, vchodu z boku budovy nebo místnosti pro kuchařky ve škole vznikla i nová multimediální učebna. Školní léta v budově kaplického gymnázia již nebudou perné ani pro handicapované žáky. Největší novinkou je výtah, se kterým se tělesně postižený dostane do všech pater.
„Vozíčkáře tu zatím nemáme, ale do budoucna to byla jistě dobrá investice,“ řekla Caisová.

Odpočinková zóna

Již nyní se ředitelka netají se svými dalšími plány kolem modernizace školy. „Chtěla bych, aby se nám povedlo vytvořit v areálu školy odpočinkovou zónu pro děti, kde by byly lavičky a tak podobně,“ řekla ředitelka. „Je to ale představa do dalších několika let. Za rok to určitě nebude,“ dodala.

Evropská unie letos podpořila také českokrumlovské gymnázium. Dotace přes 4, 5 milionu korun poslouží k vybudování devíti nových odborných učeben.
„Dotace má sloužit ke zlepšení výukových prostor. Zrenovujeme devět odborných učeben, protože jsou některé již třicet let staré, takže již technicky neodpovídají,“ řekla ředitelka školy Jana Cipínová. Dvě třídy se změní v chemické laboratoře, jedna v laboratoř fyziky, další v počítačovou učebnu a zbytek v učebny jazykové.