Dříve lidé běžně v rámci svého hospodářství chovali domácí zvířata a bylo zvykem se o ně postarat dřív než o členy lidské domácnosti. Také téměř každé malé dítě přirozeně vědělo, jak dané zvíře vypadá, co ke svému životu potřebuje. Péčí o zvířata v sobě budujeme nejen smysl pro povinnost, ale i vztah k živým tvorům.

Ne nadarmo se říká, že pořídit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku. Ale při pořizování domácího mazlíčka je potřeba zvážit nejen všechna pro, ale také proti. Zvíře jako živý tvor totiž není jen nějak hračka, kterou můžete odložit. Jde o to, zda se nám jen nelíbí představa mláděte v naší náruči, zda spolu s ní přijímáme i zodpovědnost za to, co k sobě na mnohdy dlouhá léta připoutáme.


Nahrává se anketa ...

Jakého domácího mazlíčka vybrat?

Asi není dobré mít doma třeba surikatu nebo lemura. „Ze všeho nejzásadnější je zvážit, zda jsme schopni danému zvířeti v co nejvyšší možné míře poskytnout podmínky ke spokojenému a plnohodnotnému životu,“ říká Iveta Gronská z olomoucké zoo.

Spousta zvířat podléhá chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči na povolení Krajské veterinární správy, u některých zvířat není jejich chov v domácí péči ani legislativně možný. Je jich však celá řada, která doma chovat lze.

Jak na chov sklípkana:

| Video: Youtube

Jsou i nenáročná zvířata

Pro děti můžou být vhodné některé druhy zvířat, co nejsou tolik náročné na údržbu a staráni se o ně. Za zmínku stojí třeba různé skupiny bezobratlých. Najdeme mezi nimi i mnoho chovatelsky zajímavých a poměrně nenáročných druhů. Z hmyzu lze jmenovat třeba strašilky, z pavoukovců populární sklípkany.

Pozor na alergie

Při výběru zvířátka pro děti, pro rodinu, je nutné také brát v úvahu možného vliv na alergiky. Pak jsou vhodná zvířata, která nedisponují chlupy, peřím, obecně patogeny a alergeny, které mohou u alergiků potíže vyvolávat.

Na podmínky, v nichž se hmyz chová, mohou být alergici také citliví. „Vše je však velmi individuální a je třeba tuto problematiku konzultovat s ošetřujícím alergologem. Ze zvířat pro alergiky doporučovaných bych uvedla například plazy, tedy želvy, ještěrky, chameleony nebo hady,“ uvedla Gronská.

Mít doma zvíře je závazek

Je nutné zvážit mnoho okolností, třeba i věk, když například mluvící papoušek je parťák na celý život. Když si pořídíme zvířecího přítele, bude nám jistě vděčný, když s námi bude moci strávit pokud možno celý svůj život. U dlouhověkých papoušků se to úplně nemusí podařit.  Je třeba zvážit nejen aspekt věku, kterého se zvíře může dožít, ale i prostředí, přítomnost dětí a dalších zvířat v rodině, naši pracovní vytíženost, bytové podmínky a mnoho dalšího.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.

Edukační programy pomůžou

Jak případně vybrat domácího mazlíčka, ale také mnoho zajímavého a důležitého ze života zvířat, k tomu můžou posloužit třeba také edukační programy, které například olomoucká zoo nabízí.

„Programy pro děti pořádáme napříč spektrem pro mateřské, základní, střední i vysoké školy. Děti a studenti mohou využít znalostí našich průvodců, mohou být seznámeny s přírodninami, kontaktními zvířaty, krmením zvířat, zábavnými pracovními sešity a dalšími zajímavostmi,“ podotkla Gronská.