Pokud patříte do skupiny lidí, která si znovuzvolení amerického exprezidenta a jednoho z nejbohatších lidí na světě Donalda Trumpa nedovede představit, pak se u tohoto článku jistě pobavíte.

Prezidentské volby se budou v USA konat už v listopadu příštího roku, ovšem podle grafika Davida Zinyamy se na ně Donald Trump nejspíš nebude moci dostavit. Programátor ho totiž za pomoci umělé inteligence poslal do vězení, ze kterého se jen tak nedostane. A že se mu podařilo exprezidenta skutečně věrně zachytit, se můžete podívat v naší galerii.

Rvačky, četba i posilování

Bývalého prezidenta multidisciplinární umělec ztvárnil pomocí umělé inteligence velmi zdařile. Někteří sledující sice komentovali nedokonalost účesu a přítomnost lehkého opálení, ale když tyto dvě věci pomineme, na většině fotografií je opravdu skutečně těžké rozlišit, že se jedná o fikci. Na uměle vytvořených snímcích potetovaný Donald Trump posiluje, pere se s ostatními vězni, nebo si ve vězeňské cele čte blíže nespecifikovanou knihu.

close Exprezident Donald Trump ve vězeňské cele. info Zdroj: se svolením Davida Zinyamy zoom_in Exprezident Donald Trump ve vězeňské cele

Každý, kdo tímto způsobem zveřejňuje smyšlené situace veřejně známých osob, by měl jednoznačně potvrdit, že se nejedná o skutečnost a že se jedná pouze o umělecké vyjádření vlastního pocitu či osobního smyslu pro humor. I proto u svých děl David Zinyama vždy úvodním textem dokazuje, že se jedná o fikci. Jako například u Donalda Trumpa za mřížemi: „Jak myslíte, že by vypadal život Donalda Trumpa ve vězení? Sledujte i mou další cestu s AI.“

Rizika a hrozby použití umělé inteligence

Tyto a podobné fiktivní situace, které je dnes s pomocí umělé inteligence možné vytvořit prakticky na počkání, slouží především k pobavení. A to ať už s dílem autora souhlasíte a z plných plic se zasmějete, nebo nikoliv a sdílený obsah vás spíš urazí.

O největších rizicích generativní AI hovořil například Metodický portál RVP. Zmiňme především deepfakes neboli falešné profily veřejně známých lidí, což je oblast, které se právě tvorba Davida Zinyamy do jisté míry týká.

„Deepfake využívá generativní umělé inteligence k vytváření videí, fotografií a záznamů hlasu, které jsou falešné, ale vypadají jako od jiné osoby. Deepfakes mohou přispět k masovému šíření falešného obsahu, což vede k šíření dezinformací, a stává se vážným společenským problémem,“ upozorňuje zdroj inspirativních článků.

Proto je nutné vždy uvádět, že se jedná o parodii a ze strany sledujícího je potřeba si daný profil vždy prověřit, pokud v něm informace o fikci není.

Jak na prezidenta v cele reagovali sledující?

Velice jízlivě okomentovala příspěvek nadaného grafika pracujícího s umělou inteligencí @pamelalindalttomy: „On (exprezident Trump, pozn. red.), do vězení nepůjde. Ale ty bys možná brzy mohl.“ Bývalého prezidenta se zastal i @official_dejiblack: „To se nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trampovi nikdy nestane!“

close Americký exprezident Donald Trump. info Zdroj: Profimedia zoom_in Americký exprezident Donald Trump se usmívá při projevu v Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě, 15. listopadu 2022

Lítostivě smyšlenou situaci okomentoval @kratzermarc: „Můj táta vždycky říkal, že pokud je něco příliš dobré na to, aby to byla pravda, pak to pravděpodobně pravda není.“ Exprezidenta Donalda Trumpa si ve vězení umí představit i @hersheykisses868: „Oranžová mu sluší!“

Souhlas s uvězněním bývalého prezidenta si nenechal pro sebe ani @officialjoebrat, který je přesvědčen, že „pokud jste super bohatí, zákony na vás obvykle neplatí. Opravdu však doufám, že vláda udělá to, co má. Kdyby to byl normální člověk, čekalo by ho jistě vězení.“ S ním souhlasí i @itssharmmaine: „A to je na tom to nejsmutnější. Spravedlnost neexistuje.“

Ať už jste zastáncem exprezidenta a miliardáře Donalda Trumpa, nebo jeho zapřísáhlým odpůrcem, pravdou je, že jsou tyto fotografie stále jen dílem nadaného grafika, který využil umělou inteligenci, aby dostal bývalého prezidenta za mříže.

Ve skutečnosti však Trump zůstává jasným favoritem amerických republikánů na post prezidentského kandidáta.

Nejen umění, ale i poselství

David Zinyama však není jen multidisciplinárním umělcem. Prostřednictvím sociálních sítích se snaží své sledující i motivovat a dodávat jim sebedůvěru a vnímat osobní hodnoty. Hovoří o lásce k sobě samému, o tom, že být dobrým člověkem vás nestojí ani korunu, nebo že každý muž by se ke své ženě měl chovat jako k bohyni.

„Většina mužů není dost chytrá, aby si uvědomila, že čím výš budou svou ženu povyšovat, tím méně bude potenciálně dostupná pro ostatní muže. Naopak když ji rozbijete, zpřístupníte ji každému, o kom si myslí, že se k ní bude chovat lépe,“ uvedl na sociální síti X (dříve twitter) propagátor umělé inteligence, ale také milující manžel a otec.

  Facebook Deník Styl je tu pro každého.