Rodák z Českého Krumlova se pro hudbu narodil. Doopravdy všechno začalo v roce 1980, když coby žák deváté třídy základní školy dostal za pololetní vysvědčení basovou kytaru. Postupně začal hrát s různými formacemi.

Oceán, Shalom a sólo

O pět let později se stal zpěvákem, frontmanem a spoluautorem repertoáru kapely Oceán (1985 – 1992), jejíž debutové album s mnoha kultovními písněmi v čele s Ráchel vyšlo v roce 1990. Po jejím rozpadu byl Petr Muk vůdčí osobností skupiny Shalom (1992 – 1996, v samém závěru její činnosti vyšla dokonalá cover verze zapomenutého songu Karla Svobody Stín katedrál). Poté se vydal na sólovou dráhu, během níž natočil hity Loď ke hvězdám, Neusínej, Tančíš sama nebo Ty a já.

V roce 1998 vstoupil držitel mnoha hudebních ocenění i do muzikálových vod – nejdříve hrál v Rusalce, později exceloval v pražském divadle Ta Fantastika v jedné z hlavních rolí oceňovaného muzikálu Johanka z Arku, další postavy vytvořil v muzikálech Galileo, Golem a Mona Lisa.

Jeho poslední sólové album V bludišti dnů, vydané v roce 2010, bylo náznakem dalších, avšak už nezrealizovaných plánů. Zpěvákovi se navíc dařilo i v osobní rovině – úspěšně bojoval s démony, kteří ovládali jeho duši, těšil se z narození dcery Noemi, kterou měl s manželkou Evou, řešil možný návrat Oceánu, vše se prostě zdálo být na dobré cestě. Jenže 24. května 2010 přišla šokující zpráva o jeho úmrtí, jehož příčinou bylo udušení zvratky. Policie jeho smrt označila za nešťastnou náhodu.

Nenahraditelný hlas

Když se pak sešli přátele a kolegové k uctění jeho památky v pražském Divadle Broadwayi, shodli se v tom, že hlas Petra Muka byl nenahraditelný. „Každý z nás si prošel spoustou etap, prožil hodně radosti i zklamání, hodně úspěchů i pádů,“ prohlásila tehdy například Bára Basiková.

„Míjeli jsme se a potkávali a vždycky zjišťovali, že podobně cítíme a vnímáme stejné věci. Podobně tápeme a hledáme svoje místo na tomto světě a svádíme svůj každodenní zoufalý a nekonečný boj se svými démony. Od první chvíle, kdy jsem tě poznala, jsi pro mě byl zjevením – citlivý kluk s rozervanou duší a s romantickým srdcem, věčně zadumaný a věčně pochybovačný. Ale vždycky tak strašně poctivý ve své práci a zodpovědný ke všem lidem kolem sebe.“

Zpěvačka se také přiznala, že ji dojímalo, jak Petr Muk vždycky všechno strašně řešil a zvažoval – každý detail své profese a každý krok své tvorby. Kolikrát se trápil úplně zbytečnými věcmi.

„S neskrývaným obdivem jsem chodila na tvoje koncerty a poslouchala tvoje desky. Tvůj zpěv byl pro mě vždycky čarovným symbolem bolesti v duši. Ve tvém hlase bylo tolik smutku, ale přece byl tak vroucí, naléhavý, plný naděje a světla,“ hovořila ke zpěvákovi Basiková.

K Mukovým letošním výročím (neboť je jich hned několik) vyšel u Warner Music reprezentativní výběr písní Petr Muk: Sny zůstanou. Tracklist s maximální možnou stopáží mapuje celou jeho kariéru od Oceánu přes Shalom po sólovou dráhu.