Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro ČT ale američtí vojáci na českém území nevadí čtyřem z pěti Čechů, s přejezdem kolony nesouhlasí 17 procent dotázaných. Ministerstvo obrany uvedlo, že loni se na území České republiky uskutečnilo 131 podobných přesunů, celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. 

Co na přesun armády říkají, jsme se zeptali jihočeských politiků.

Jiří Šesták, senátor, HOPB

S průjezdem zástupců spojeneckých armád, USA nevyjímaje, plně souhlasím. A s jistou demonstrací síly také. Proto, aby nám principy humanismu, demokracie a křesťanských hodnot nebyly odňaty nedemokratickými či totalitními státy, které povyšují sílu a aroganci moci nejen nad práva svých občanů, ale i jiných států. A takto se v současné době chová podle mého názoru vedení Ruska.

Vojtěch Filip, poslanec, KSČM

Průjezd konvoje amerických vojsk není běžným průjezdem spojeneckých armád, ale je zcela zbytečnou a hloupou demonstrací síly, která nemůže přispět diplomatickému řešení situace na Ukrajině. Naopak poškozuje všechny naše aktivity v tomto směru, ať už jde o jednání diplomatů nebo o přijetí těch ukrajinských občanů, kteří se pro své české kořeny rozhodli odstěhovat zpět do České republiky.

Jan Bartošek, poslanec, KDU-ČSL

Můj postoj je takový, že přejezd kolony americké armády je v pořádku. Jsme součástí Severoatlantické aliance, je to v zájmu bezpečnosti naší země a je dobré, že pro případ ohrožení nebo napadení máme spojence. Myslím si také, že je přesun spojen s velkými emocemi, které nejsou odpovídající, protože vloni se u nás po železnici přepravovalo několik podobných konvojů a nikdo to nekomentoval.

Radka Maxová, poslankyně, ANO 2011

Žádný stát jistě není rád, když se mu po území pohybují ozbrojené složky jiných států. Ráda bych však k tomu řekla, že jsme vázáni smlouvou mezi spojeneckými silami NATO. Také věřím, že by tyto ozbrojené složky v případě nutnosti pomohly i naší republice. A v neposlední řadě nezapomínejme, že jsou tu historické zkušenosti, a to jak s Ruskem, které nás dvacet let okupovalo, tak se Spojenými státy.

Trasa konvoje.