Zatímco jeho vrstevníci řeší hlavně to, kam se jít pobavit nebo jak si zlepšit známky ve škole, šestnáctiletý Michal Prachař z Českých Budějovic má jiný cíl. I přesto, že ještě není plnoletý, chce začít podnikat.

Teď už mu v tom nic nebrání. Jako vůbec první v Česku totiž na přelomu minulého a letošního roku poslal okresnímu soudu žádost, aby se i jako nezletilý mohl stát živnostníkem. Nyní mu budějovický soud vyšel vstříc, což našemu Deníku ve čtvrtek potvrdil pověřený místopředseda okresního soudu Miroslav Jurman.

Mladý student druhého ročníku oboru informatika v ekonomice na velešínské střední odborné škole neskrýval svou radost. „Nečekal jsem, že se vše povede takhle rychle. Bál jsem se průtahů při rozhodování soudu," svěřil se Michal Prachař, který chce být činný v oblasti internetového obchodu a marketingu. V plánu má rozjet několik projektů, například internetový magazín, který bude přinášet informace z oblasti vzdělávání, byznysu nebo cestování.

„Do třiceti dnů mi má od soudu přijít oficiální svolení k zahájení podnikání. Hned potom to rozjedu," těšil se Michal Prachař, jemuž cestu k podnikání otevřel nový občanský zákoník platný od ledna.

V Česku byl Michal Prachař z Českých Budějovic prvním, kdo požádal soud o zplnoletnění za účelem podnikání. A zdá se, že rozhodně ne posledním.

„Už se mi přes internet ozvalo hned několik lidí, abych jim poradil, jak soud o zplnoletnění požádat," řekl našemu Deníku mladý podnikatel. „Zatím jsem jim nestihl odepsat, ale určitě chci svou zkušenost předat dál."

Svůj sen o živnostenském listu začal Michal Prachař snít už loni na podzim. „Někdy v říjnu jsem zaznamenal, že se chystá nový občanský zákoník, který by umožnil podnikání ještě před dosažením plnoletosti. Nikde jsem ale nemohl sehnat víc informací," vyprávěl student. Až v půlce prosince vyhledal přes internet právníka, jenž mu pomohl sepsat žádost o zplnoletnění, kterou pak Michal odeslal českobudějovickému soudu.

Ve svém úsilí má Michal Prachař plnou podporu svých rodičů. „Fandí mi, věří, že se školou zvládnu všechno skloubit," zmínil podnikavý mladík, o jehož snu vědí i někteří spolužáci a známí.

Pověřený místopředseda českobudějovického okresního soudu Miroslav Jurman upozornil, že takzvané zplnoletnění se v případě mladého Budějovičáka týká jen oblasti podnikání. Třeba alkohol v restauraci tak pro Michala dál zůstane zapovězen. Miroslav Jurman také zmínil, že při rozhodování soudu hrálo roli i zjišťování motivace mladého muže a jeho bližších představ o podnikání.