více >>

Český Krumlov si připomene sto let republiky

Akce již skončila

Český Krumlov - Program oslav stoletého výročí vzniku Československé republiky pojali Krumlovští slavnostně. Historii si připomeňte v městské knihovně, na zámku, v regionálním muzeu nebo v kláterech.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA: V oddělení pro dospělé Městské knihovny v Českém Krumlově bude o výročí republiky z pohledu Rakušana vyprávět v pondělí 22. října od 18 hodin Bernhard Riepl.
V úterý 23. října začíná od 18 hodin beseda s hejtmanem českokrumlovské granátnické gardy Martinem Neudörflem na téma Schwarzenberská granátnická garda a rok 1918 v Českém Krumlově.
A konečně ve čtvrtek 25. října od 18 hodin si můžete připomenou T. G. Masaryka na večerním promítání filmu a následné besedě s publicistou a spisovatelem Stanislavem Motlem, který uvede svůj film Bomba pro T. G. Masaryka. Vstup na promítání i besedu je zdarma.
U příležitosti 100. výročí vzniku ČSR knihovna připravila výběr 100 knižních titulů ze svého fondu, které v posledních 100 letech vyšly.

MĚSTSKÉ DIVADLO: Ve středu 24. října v 18 hodin začíná v divadle koncert ZUŠ Český Krumlov ke 100. výročí ČSR.

ZŠ T. G. MASARYKA: V 10 hodin v pátek 26. října se v Základní škole T. G. Masaryka koná slavnostní akt u busty prvního prezidenta ČSR Tomáše G. Masaryka.

GRANÁTNICKÁ GARDA: Schwarzenberská granátnická garda na neděli 28. října chystá bohatý program: na II. nádvoří zámku vztyčí v 8.30 kompletní gardenmanšaft prapory, v 8.50 vyrazí gardisté v průvodu ke kostelu sv. Víta, kde se od 9.30 koná slavnostní kirchparáda a mše. V 10.30 se v průvodu garda vrátí na zámecký Gardeplac. V pravé poledne zazní slavnostní salva nad městem ze střelnice u hlavního vchodu do zámecké zahrady. A po koncertě v klášterním kostele, který začíná v 16 hodin, nastoupí kompletní gardenmanšaft. Přesný program se však může podle počasí změnit.

KLÁŠTERNÍ KOSTEL: V klášterním kostele Božího těla a Panny Marie v neděli v 16 hodin začíná slavnostní koncert Smíšeného pěveckého sboru Perchta, Pěveckého sboru Bellaria Český Krumlov a Krumlovského komorního orchestru.

SYNAGOGA: V českokrumlovské synagoze zazní v neděli v 19.30 koncert Petera Lipy, který je součástí Česko-slovenského večera v rámci Festivalu vína Český Krumlov.

PARK ZA DIVADLEM: Celodenní akci si na neděli, od 10 do 17 hodin, připravilo v parku za Městským divadlem Regionální muzeum Český Krumlov. Den se ponese v duchu tématu Vojáci Velké války v Českém Krumlově a muzeum na něm spolupracuje s Klubem vojenské historie České Budějovice. V parku bude stát prvoválečný vojenský tábor. Samotné umístění akce má vazbu na období první světové války, kdy byl Český Krumlov jedním z lazaretních měst a v dnešní budově divadla (tehdejší „Nové hospodě“) byla zřízena záložní nemocnice pro raněné vojáky.
REGIONÁLNÍ MUZEUM

Na prohlídku zdarma si můžete zajít v neděli 28. října do Regionálního muzea, kde je k vidění výstava Od Velké války k republice, která připomíná období první světové války, její průběh a konec vedoucí ke vzniku samostatné Československé republiky a formování národa. Výstava je v muzeu k vidění až do 4. listopadu.

Podrobný program říjnových oslav stého výročí republiky najdete na webové stránce města Český Krumlov www.ckrumlov.info.

od  22. 10.  (18:00)
do  28. 10.  (20:00)
Český Krumlov
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ