více >>

Festival barokních umění Český Krumlov 2018

Akce již skončila

Český Krumlov - XI. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov se koná od 21. do 23. 9. 2018.

21. 9. Zámecké divadlo, 18:00: Antonio Gianettini: L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone

Slavnostní opera uvedená v Modeně roku 1692 u příležitosti sňatku vévody Francesca II. d’Este s Margheritou Farnese. Novodobá světová premiéra. Sólisté, barokní orchestr Hof-Musici, Zámečtí divadelní mašinisté; režie Zuzana Vrbová, od cembala řídí Ondřej Macek.

21. 9. Velký sál bývalého kláštera, 19:00: Musica da Camera e da Chiesa

Světská i duchovní hudba barokní Evropy. (M. Uccellini, A. Vivaldi, A. Mazák, J. J. Fux, H. Grimm, D. Buxtehude, F. Couperin), Serpens Cantat (Brno)

22. 9. Sloupová síň, 13:00: Hausmusik

Komorní hudba vídeňského klasicismu. 
(J. K. Vaňhal, W. A. Mozart, L. van Beethoven) 
Ensemble Estatico Wien 
(Elisabeth Riedel – housle, viola, Georg Riedel – klarinet, basetový roh, 
Hrvoje Jugovic – fortepiano)

22. 9. Barokní divadlo, 17:00: Antonio Gianettini: L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone

Slavnostní opera uvedená v Modeně roku 1692 u příležitosti sňatku Francesca II. d’Este s Margheritou Farnese. 

Repríza představení ze dne 21. 9.

22. 9. Křížová chodba bývalého konventu minoritů, 19:00: Andělské dialogy

Virtuózní hudba 17. století. 
Capella Ornamentata, Richard Šeda – cink, umělecký vedoucí

22. 9. Zámecká zahrada, letní jízdárna, 21:00: Barokní ohňostroj a barokní iluminace

Theatrum Pyrotechnicum (Český Krumlov)

23. 9. Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, 11:00: Cantiones Sacrae

Moteta ze stejnojmenné sbírky Heinricha Schütze věnované krumlovskému vévodovi Janu Oldřichovi z Eggenbergu (1625) a hudba v Čechách první poloviny 17. století. 
Vokální soubor Dyškanti (České Budějovice), umělecký vedoucí Martin Horyna

23. 9. Barokní divadlo, 17:00: Antonio Gianettini: L’Ingresso alla Gioventù di Claudio Nerone

Slavnostní opera uvedená v Modeně roku 1692 u příležitosti sňatku Francesca II. d’Este s Margheritou Farnese. 

Repríza představení ze dne 21. 9.

O festivalu: 

Festival barokních umění Český Krumlov vznikl v roce 2008 v Českém Krumlově. Základním kamenem byla v té době cca. 12letá studijně badatelská a realizační praxe dramaturga festivalu pana Ondřeje Macka na poli výzkumu původních barokních oper realizovaných v českém prostředí v první polovině 18. století. 

Odborně badatelská snaha vyústila v roce 2007 objevem ztracené Vivaldiho opery „Argippo", která byla poté, v polo-scénickém provedení, pod záštitou Livie Klausové slavnostně realizována dne 3. května 2008 ve Španělském sále na Pražském Hradě. 

Není jiného divadelního stánku, tak dokonale připraveného, kde by se dala provést původní adaptace barokní opery, než zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově. Aby slavnostní premiéra „Argippa" proběhla v Českém Krumlově s pozitivním ohlasem medií, sponzorů a především návštěvníků, hostů, rozšířil se program premiéry o další koncerty a celý projekt byl pojmenován Festival barokních umění Český Krumlov. 

Charakteristickým žánrem období baroka je opera, která slučuje a propojuje všechny podstatné dobové druhy umění (hudbu, poezii, výtvarné umění, jevištní pohyb, tanec). Těžiště dramaturgie proto spočívá ve scénickém provedení barokní opery v zámeckém divadle. K exkluzivitě festivalu přispívá i skutečnost, že k nastudování jsou vybírána díla dosud nepublikovaná a v moderní době neprovozovaná. K vyhledání zajímavého titulu slouží náročný výzkum v rakouských, německých a italských archivech. 

Hlavním koncepčním tématem festivalu je provedení barokní opery podle současných možností autentické interpretace. Tým badatelů festivalu pod hlavičkou občanského sdružení Hofmusici každoročně připravuje novodobou světovou premiéru barokní opery. Premiéra v polo-scénickém provedení je realizována vždy v květnu v Praze - plná scénická verze pak v říjnu v Českém Krumlově. 

Festival je institucionálně postaven na firmě Agentura Krumlovská inspirace, dále na občanském sdružení barokního souboru Hofmusici, které se stará o zajištění odborné části festivalu, vyhledání a provedení novodobé premiéry barokní opery a kompletní dramaturgii festivalu. O styk s medii a sponzory se stará občanské sdružení Festivaly Český Krumlov.

od  21. 9.  (18:00)
do  23. 9.  (20:00)
Český Krumlov
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ