Výstava proKletě vysoko v rozhledně na Kleti

Akce již skončila

Kleť - Kamenná rozhledna na jihočeském vrcholu Kleť nabídne svým návštěvníkům nejen překrásný výhled po kraji, ale od 21. července do konce září i nevšední zážitek z výstavy slovenského sochaře Ondreje 4., kterou doprovodí originální hudba Ladislava Faktora. Vernisáž „Výstavy proKletě vysoko“ se uskuteční 21. července od 14:00 hodin.

Slovenský sochař a výtvarník Ondrej 4. (Zimka) patří mezi nejvýraznější osobnosti mladé generace současné slovenské výtvarné scény. Je slovenskou veřejností (nejen odbornou) vnímán jako vyslanec slovenské kultury, což dokazují jeho četné výstavy v zahraničí.

V Čechách se Ondrej 4. představil při významné události otevření Slovenského domu v Praze, za přítomnosti prezidentů obou zemí. Návazně své velké sochy vystavil na nádvoří pražského divadla Ungelt, v Českých Budějovicích, na Moravě v Rožnově pod Radhoštěm a v Kroměříži.

Za svoji oblíbenost na Slovensku vděčí své kuráži, pevnému názoru, ukotvení v tradici a zároveň svému modernímu přístupu k tvorbě, díky kterému jsou jeho díla tak charismatická a ojedinělá.

Vystavenou kolekcí své tvorby nás Ondrej 4. přesvědčí, že do místa nejstarší kamenné rozhledny v Čechách, 1084 metrů nad mořem, kde vládne hlavně příroda a historie, se výtvarné a sochařské umění dobře hodí.

„Výstava proKletě vysoko“ má s životem Ondreje 4. mnohé souvislosti.

Bratislavský rodák má hory rád. Svůj domov našel na Kysucích obklopených hřebeny Javorníků. Doma, v těžko přístupném horském terénu, se podílel na vybudování mnohakilometrové stezky obklopené sochařskými díly. Ta, ač dosažitelná pouze terénním automobilem nebo pěšky, stala se návštěvnicky vyhledávanou senzací.

Ke své autorské výstavě na jihočeské Kleti Ondrej 4. uvádí:

„Mám rád hory, výhľady z ich vrcholov, západy a východy slnka, nebo plné hviezd…

Možnosť vystavovať v krásnej a jednej z najstarších kamenných rozhľadní v Európe je pre mňa veľmi atraktívnou výzvou. Pre Výstavu proKletě vysoko som sa rozhodol urobiť prierezový výber z mojej sochárskej a maliarskej tvorby. Ohromne ma poctilo, keď pán Ladislav Faktor skomponoval skladbu špeciálne pre túto výstavu…“

Známého hudebníka a podnikatele Ladislava Faktora, oslovila sochařova práce natolik, že ve svém nahrávacím studiu zkomponoval originální doprovodnou hudbu speciálně k této příležitosti. Jejich společné vzepětí ducha můžete po čas návštěvy výstavy nechat k sobě promluvit.

Ladislav Faktor má blízko nejen ke kultuře, ale i k samotné Kleti:

"Kleť je pro jihočechy tak trochu poutní místo. Někteří ji mají jako centrum sportovního vyžití, jiní jako cíl rodinného výletu a další jako místo, kde se dobře nají, dají si pivo a rozhlédnou se do kraje. Výstava dá Kleti další rozměr a to jako místu s kulturním potenciálem. Výtvarné umění na Kleť rozhodně patří.”

Vernisáž „Výstavy proKletě vysoko“se uskuteční v sobotu 21. července ve 14:00 hodin a zvolíte-li na Kleť netradiční dopravní prostředek, můžete se nechat svézt z Krásetína 1,8 km. dlouhou historickou jednosedačkovou lanovkou. Stejně tak v průběhu celé letní sezóny, po dobu konání výstavy.

od  21. 7.  (14:00)
do  30. 9.  (18:00)
Kleť, Kájov
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT